MSM 218: Třikrát větší Bangladéš

Asociace komunikačních agentur se pochlubila, že reklama je významný sektor. Podle ní se proinvestovalo v čistém 150 miliard. Prý třikrát více, než dokázal průmysl textilní.

Hezká čísla – a navíc se zdá, že po letech hubených přicházejí roky macaté. AKA si pochvaluje vzestupy mediálních investic i růst veřejných zakázek. Míní se dál zabývat legislativou, rozvíjet a školit veřejnou správu. Soustředit se chce i na lidské zdroje. Logicky, rostoucí business potřebuje nové hlavy, ruce i zadky. Až sem je to všechno selanka, klasická výroční zpráva profesního sdružení.

Malilinkatý háčíček se skrývá u poslední aktivity, na kterou se chce asociace vrhnout: boj proti komoditizaci reklamy. A na to jsem tedy žádostiv pohleděti!

V době, kdy se průměrná životnost šéfa marketingu podle většiny dostupných dat snižuje z osmnácti na třináct měsíců, kdy mýlit se s předchůdci i následovníky je bezpečnější manažerskou strategií než sám mít pravdu, kdy výběrová řízení řídí ostří hošíci z prokjůrmentů, kdy se velevážené členské agentury v tendrech příliš nenamáhají s myšlenkami, ale zato přiběhnou s cenovým podkopem, kdy někteří zadavatelé tendrují zvlášť každičký baneříček a kdy se někteří ani netají s tím, že rotují dodavatele, protože ti už použití ale stále nezaplacení jaksi ztrácejí motivaci, kdy…

A takhle bych mohl vyjmenovávat všechny příznaky té neslavné komoditizace. Tak na hodinu by to vystačilo jistě – a laskaví čtenářové by dvě další z voleje přidali.

Co takhle místo halasné boji proti komoditizaci zas jednou přicházet s myšlením, s originalitou, s odvahou. To, co se nám podařilo tak miloučce upozadit. Kdy naposled se – mimo naše kruhy – o nějaké kampani diskutovalo? Hádalo? Kdy narušila kruhy a nadzvedla davy?

Jinak se celý ten průmysl v době internetů a automatů může odsunout za textilním: někam do extrémně levné Bangladéše.

Ovšemže protože je větší, bude to Bangladéš třikrát větší.

Třikrát větší sláva indiánů!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: