MSM 221: Moulodromy

Někteří to pokládali za konec řemesla. Jiní za nový úsvit. S novými technikami přišla demokratizace: ve videu, v audiu – i v budování značek.

Profesionální fotografové poplakávali: kde je jejich vybroušené řemeslo? Kde je zasvěcenecké poměřování objektivů? Řezal bych jinak! A v záplavě fotek na internetu, pořízených levnými polofoťáky, cvakamerami, čajnamobily, obsluhovanými kdejakým járou z lhoty, se pro ně nějak vytrácelo vycizelované black&white Zaumno, tolik oceňované porotami a znalci.

Profesionální kameramani poplakávali: kde je kompozice? Kde jsou šerosvity a „světlo maluje“? Tohle není umění, točit furt a všechno! A v záplavě videí, pořízených kdejakým prepubertálním jůtuberákem i vlogujícím dědou z Vítkovic, se pro ně nějak vytrácelo slonovinové umění Vysokého Vizuálna.

A ejhle: těch značek, co se objevilo. Kdejací fousáči z garáže, pár slečen z kanceláře, vysloužilý hokejista i vyhořelá manažerka: každý staví značku. Kde je vysoká úroveň? Kde jsou matrice a poučky? Kde je řízený rozvoj?

Časem pohoršení zevšednělo. Mistři sice dál kroutí akademickými krky, ale my ostatní jsme si zvykli. Ukázalo se, že obrázkové galerie, úložny videí, vlogy, blogy, kanály, to všechno jsou jen moulodromy: na sérii překážek vyvrhne mouly, mudly, trumbery. A to, co zbude, velmi často ovlivní zpětně Zaumno i Vysoké Vizuálno.

I mezi značkami moulodromy trhů, farmářských i digitálních, lokálních i celoplošných, dost nevybíravě oddělily talenty od babralů. Někteří moulové stále žijí, ale lepší už to nebude. Zato protříděná skupina nemoulů už ovlivňuje globální business: není to legrace pozorovat, jak korporace vrzavě pokleká, aby se pokusila zasadit svou novou, rádoby rodinnou či farmářskou značku vedle těch pravých?

Revmatickým globálům se nesmějme. I ony mají svůj moulodrom. Nebo spíš obrodrom. Vytřídí obry mouly od obrů šikulů.

Chcete se odlišit od moulů?

Ukažte, co umíte!

Ať už je vás moulodrom kdekoli.

Jedna odpověď to “MSM 221: Moulodromy”

  1. martinatothovablog Says:

    Přelet moulodronů nad ČR?-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: