MSM 223: S kým tě chytí…

…s tím tě pověsí. Logika přísloví je jasná. Těžko rychtářovi s pacholky tvrdit, že ony pány, co s nimi celý večer hraju v krčmě vrhcáby, vůbec neznám. A že mají v pytli kradeného a já taky? Tak to mi dali před chvílí, z ryzí náklonnosti!

Co pochopil kdekterý lapka minulosti i současnosti, některé značky nepochopí ani za kus trávy a tele k tomu: „Ale my nechceme svou komunikací upozorňovat i na konkurenci!“ Ať se konkurence stará sama o sebe, my jsme jediní ve vesmíru, nad nás není, a konkurenty? Kde bychom je vzali!

To je na první pohled rozumná úvaha. Zabředávat do zbytečných tahanic s nepřítelem, srovnávat se, ba co hůř, naparovat se? Z toho už jsou všichni uhjondáni. Ale tvářit se, že na nebi je jen jedna hvězda?

Takhle spotřebitelé neuvažují. V jejich očích každá značka má nějaké konkurenty a každá nabídka alternativy. A kdo si myslí, že ne, jednoho dne sezná, že už si ho zařadili.

Většinou, kam nechtěl.

Jak prozíravá oproti tomu byla strategie jedné z „nových,“ internetových bank. Tak jako konkurenti, i ona nabízela hromady PR článků o různých aspektech svého podnikání, přístupu k cílové skupině, výkonu. Jenže jako jediná se vždy znovu a znovu zařadila do škatulky elektronických bank, „kam patří mimo jiné…“ Ostatní značky mluvily jen o sobě. A samozřejmě, pro média je snazší hovořit o specifických rysech celé skupiny bank, než popisovat, jak to chodí v jedné z nich – a jmenovat ji.

Dlouho jsme se mořili s předsudky zákazníků u jednoho e-shopu. Připadal jim drahý. Přitom konkurence (obtížně srovnatelná, všichni plácali slevy jak sjezd šílených ohňostrůjců) vlastně dražší nebyla. Jenže – náš e-shop podle nich ke dvěma premium konkurenčním značkám nepatřil. Ony sice měly taky akci za akcí, ale tvářily se aristokraticky hochnóbl. Ten náš se stylem komunikace spíš podobal značkám, co nosí tepláky na gumu.

S nimi ho chytili.

S nimi ho ve své hlavě pověsili.

Níž, tam mezi lacináče.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: