MSM 231: Otupování

Každé ráno se bodnu! A někdy i víckrát za den!

Ne, to není nějaké temné přiznání. Jenom jsem diabetik a měřím si cukr v krvi. A pak jsem si to zapisoval. Což je protivné. Novější glukometry už si to jakž takž pamatovaly, ale lezla z toho jen data a čísla. Ale přišla změna: nový glukometr s novou mobilní aplikací okamžitě zaznamená výsledek i s časem. A když se chystám k lékaři, snadno si vygeneruju PDF se strukturovanými informacemi, průměry, trendy.

Chválil jsem si aplikaci – do první aktualizace. Skvělá, ostře vymezená služba jim nestačila! Přidali nové: aplikace se začala dožadovat, abych si do ní zapisoval, co jsem jedl. Na to mám ale jinou službu, už dlouho, a ta to dělá líp. A kdy že půjdu na další kontrolu. Jenže to dělá kalendář. A líp. A chce mi ukazovat tendence, když budu zadávat aktivity a hmotnost a medikace a já nevím co… Jenže to už dělá diabetolog. Pochopitelně taky líp.

Místo, aby se tvůrci drželi své specializace – dělají ji dobře, a určitě by to šlo ještě líp –, snaží se vecpat mezi mě a Kalorické tabulky, kalendář Google i další služby. Jako že by to shrábli celé. Jenže nic z toho nedělají lépe než specialisti.

A takhle je to se vším. Otevře se restaurace specializovaná na… třeba pho. A příští rok už nabídne i svíčkovou s knedlem. Jenže ne tak dobře, jako Svíčkovárna vedle. Někdy se i název zbavuje už nevhodného obsahu a z Kentucky Fried Chicken je pouhé KFC, protože plný název je prý omezoval.

V knihkupectví se ke knihám musíte prokopat přes nabídku hrnečků, klíčenek i laciného a špatného kafe z automatické bedny. V elektru zakopnete o zlevněné zimní pneumatiky a paní v zelenině vám nutí arménské lihoviny.

Doplňkové služby a sortimenty, které mají společné jen jedno: někde poblíž je dělá někdo jiný o hodně líp. Někdo, kdo zůstal ostře vyhraněným specialistou.

Ostré vymezení služby a úzký břit proniknou nejhlouběji.

Rozšíření je otupuje.

A otupování vede k tuposti.

Kam taky jinam?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: