MSM 233: Samochvála nesmrdí

Já vím, že to bylo původně jinak, ale dnešní doba žádá nový mrav: samochvála nesmrdí. Většinou. „Když se sám nepochválím, nikdo to za mě neudělá,“ pravil mistr pera a zašel na jedno k Tygrovi.

A víte, že to mě ani nepopuzuje? Proč bych se měl kritizovat, hanět, blátem pomazávat? Však to v businessu udělá velmi rád někdo za mě. V ideálním případě konkurent, v horším instruovaný a najatý meziposkok, v nejhorším příslušně načuřený zákazník. A každý z nás je na něčím hate-listu, věřte mi!

Jestliže samochvála směrem ven nesmrdí, přijmeme-li tuto tezi, pak něco zapáchá docela určitě. Samochvála směrem dovnitř. Směrem nahoru. Když si lžeme do kapsy jak Stalinova vláda.

Proč sem tahám Džugašviliho? Protože dával střílet ty, co mu přinášeli informace. Dokonce i pravdivé, ovšem informace, které se nehodily do obrazu, který si utvořila mysl mistrného Hospodáře. Němci že nás přepadnou? Jsi agent Západu! Jenže výzvědná služba, která nenosí zprávy, ale potvrzuje domněnky, je jaksi k smíchu.

A tyhle manýry žijí dál! Je tu donášková služba potravin. Ani nemusím její zahnuté a z pšeničného těsta upečené jméno vyslovit – a víte!

Tváří se, že chce dotazníkem ověřit, jak jsou s ní lidé spokojeni. Jenže prokletá otázka číslo osm zní – doslova – takto:

„Jaké emoce ve vás vyvolává služba XYZ.cz? (Prosíme vyberte z následujícího seznamu vše vhodné)

Pohoda s nákupem

Pomoc s rodinou

Nejsem na to sám/a

Neztrácím čas

Můžu se věnovat rodině

Vstřícnost

Spolehlivost

Najdou vždy řešení

Milí kurýři

Spolehlivější než supermarket

Otevřeně mluví o všem i o nedostatcích

Zajímá je, co si myslím“

Opravdu je zajímá, co si myslím? Aniprt! Pochválit se chtějí nechat! Jen jediná volba (tu jsem vynechal) nabízí i negativní pohled na službu. Zní: „Jiné (prosím upřesněte)“

Tolik písmenek – a jediný závěr!

Bojíme se, co si o nás zákazník myslí.

Tak mu vsuneme, co by si měl myslet.

A jdeme se nechat pochválit nahoru.

Na zákazníka Bílý tesák…

rohlikdebil_thumb.jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: