Svatá pravda!

Někdy se sejdou týmy a trajby, mluví do toho komise a kokomise, schvalují to boardy a byra – a ve výsledku u naprostého vytržení zvoláte: „Svatá pravda!“

Neboť právě tu zvěstovali.

Je to milá filmařina, navíc pod tím hraje Tom Jones a střihnuto je to zručně. Jen trochu moc vyšpekulírovaných záběrů, každý z nich sám o sobě vtipně neotřelý s něčím uhozeným, ale pak pomalu přicházíte na to, že mají společného jen jedno. Že nemají vůbec nic společného.  A tu se dostaví satori. Ženský hlas mile řekne: „Všechno se dá dělat snáz!“ Takže to nám chtěli ukázat, wow!

A pak už jen pojmenuje produkt „George. Bankovnictví budoucnosti od České spořitelny.“

A to je všechno.

Nechme stranou tu budoucnost. Už patřila aluminiu, měnili jsme ji s Telecomem a slibovala všem a každému cokoliv. Budoucnost nikdy nebyla tak zářivá jako včera. Kromě zítřka, to bude ještě epesnější. Mnoho marketérů žije v sebeklamu, že stačí produkt či službu označit jako budoucnost – a je hotovo. Netřeba zdůvodňovat, vždyť kdo by nechtěl být spojen s tím, čemu patří šťastné zítřky?

Ale tahle reklama mě zaujala ještě tou druhou frází: všechno se dá udělat snáz.

Ano ano, svatá pravda!

I marketingová komunikace. K jedoucímu autu stačí plácnout „Všechno se dá udělat úsporněji!“ K nadýchanému dortíku „Všechno lze upéct chutněji!“ A k hromadě nákupu „Všechno můžeme prodat levněji!“

Cítíte ten potenciál, jak neříct nic, nevysvětlit výhodu, neodlišit se od konkurence a nepřislíbit splnění žádné potřeby? Jak si jen tak planě zatlachat?

Shodou okolností je produkt, který snad původně měla tahle reklama propagovat, opravdu novátorský. Není to hřebelcování vypelichané herky. A proto jsme se o něm vůbec nic nedozvěděli. Čtyřicet pět sekund a dost peněz proteklo kolem nás, a my můžeme říct jen „Svatá pravda!“ A ti starší v krojích by mohli dodat „Bať bať“ a močky z fajfky odplivnout.

Budoucnost může být hodně nudná.

Všechno se dá udělat líp.

Nebo míň prázdné.

Svatá pravda!

Nerozeznatelná od banálu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: