MSM 237: Podražilo

Jestli se něčemu vyhýbají značky jako leprosáriu, je to informovat o zdražení. A zdražuje se. Pořád. A nikdy to nepřestane, a spotřebitel to – upřímně řečeno – moc dobře ví. A přesto se mu to bojíme říct.

V některých segmentech se zmenšují balení, až se bojím, že jednoho dne bude co každý jeden bramborový lupínek, to samostatný pytel s dusíkem uvnitř. Jinde se snaží předefinovat balení tak, aby se z něj tak snadno nedala cena porovnat. Proto máme třeba i láhve s 0,3456 litru obsahu. A tam, kde zboží nejde zmenšit ani převážit, snaží se chytrolíni předefinovat službu nebo produkt tak, aby to zdražování z toho netrčelo.

A přitom stejně skrýváme to, co nikdy neskryjeme. Ceny rostou, zdroje jsou dražší – a práce? Haló, četli jste v posledním čtvrtroce ekonomickou rubriku?

To mám dramatizovat, že musím chtít o něco víc za to samé, říká pochybovač. A proč za to samé? Kdy jindy je nejlepší příležitost spojit nepříjemné s nějakým bonbónkem – s vylepšením. Lepší obal, dotaženější služba, vychytanější funkce! Jenže – a v tom je zakopán bernardýn – to musí být vylepšení, jakého si opravdu spotřebitel všimne, a jaké skutečně ocení. Otevírání, které je snadnější, pohodlnější a nezaumné, to ano. Stříbrná linka na etiketě? Ani omylem! Dovoz až domů ano, lepší melodie při čekání na call lince opravdu ne.

A co když nemáme, co bychom vylepšili, slyším námitku. Nemáte? Pak vám lze jen blahopřát. Ale pak asi máte produkty či služby tak úžasné, že se přece nemusíte bát žádat hodně a víc.

QED.

„Když je větší drahota,“ říkával prý Jiří Trnka, „musím víc vydělat!“ Ne že musí ušetřit. Ne že musí nadále hospodařit s troníčky. Protože až se z troníčků stanou šestáky, co zbude? Časem jedna velká nula, v nejlepším případě.

Podražilo. A my taky. A pro vás to bude aspoň v něčem lepší. To je zpráva, na kterou by spotřebitel slyšel. Ale neuslyší, protože když podražilo, podlezeme pod ubrusem pod stůl – a už se nevynoříme.

Podražilo.

Povězte to!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: