MSM 242: Nový kůň

Někdy, když vytváříme nový brand, má klient obavu: není to podivné jméno? Lidé se budou smát, budou spekulovat, proč takhle, budou zmateni – a možná ani ze zmatenosti nekoupí!

Obvykle si ukazujeme, jak se silou značky méně a méně záleží na původním významu slova, co tvoří brand name. Když zvolám „Jaguár“, většina lidí nezačne panikařit, že je tu šelma. Když řeknu „Rohlík“, dost obyvatel metropole už nevyndá nůž a pomazánkové máslo. Chápou, že mluvím o značkách.

Názvem značky se dá hodně říct. Dokonce i o sobě. Když v Benzině přišli na to, že jejich čerpací stanice jsou tak nějak málo hóch, vydumali Benzina Plus. Byli asi stopadesátí. No, teď to zase ruší, už jim došlo, co že jsou ty Benziny, co jsou Neplus.

Když kdysi přebrandovávali týdeník Profit, protože z něj nebyl žádný profit, vylezl jim z toho „Nový Profit“.

Co mají poslední dva příklady společného? Impotenci ducha, dobrovolnou rezignaci na to, názvem něco víc sdělovat, dostat do něj kompetenci, odlišnost i emoční vztah. Je to takové zhudebněné zadání: titulek projekt Benzina Plus i Nový Profit se hezky vyjímá na interních prezentacích. Ale tam měly tyto pracovní názvy taky skončit.

Překvapivě časté je to v médiích.

V Českém rozhlasu vymýšleli, až se z nich kouřilo, a nová stanice mluveného slova a rychlých zpráv byla na světě: Český Rozhlas Plus. Dokonce s claimem „Víc než informace.“

V Economii přišli s nabídkou pro předplatitele. Celé betlémy tvůrců seděly – a co nevyprodukovaly? „HN Plus“ (a uvažovaly i o „Víc než noviny“).

Když chceš ukázat, že je něco lepší, než to bylo, dej tam Plus. Když chceš říct, že je to nové, dej tam Nové. Jenže obojí je banál. Lepší se zprůměruje, novost se vytratí. Nový Zákon je výjimkou.

Teď se na nás chystá nový deník. Chtěl naznačit, že bude nový, že bude odlišný. S tou odlišností hned šlápl na volně pohozené hrábě.

Bude to „Nový deník“.

Ford to nemusel pojmenovávat Model T.

Stačilo napsat Nový kůň.

Jedna odpověď to “MSM 242: Nový kůň”

  1. Propleskneme tě! | Bigvilik's Brand Building Blog Says:

    […] se rozhodl podpořit nový žurnalistický projekt. Je mi sympatický, i když jsem dost nevlídně psal o jeho namingu. O zbytečně upozaděném a neslibujícím namingu. To slovo si za chvilku […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: