Oplechované hýždě

Někteří lidé a některé instituce to tak mají.

Pracovali jsme kdysi pro velkou nadnárodní korporaci. Její logo znali všude, její služby taky, a kupodivu, ani nepatřila k Nejvíc Nenáviděným.

Podle mě jasná chyba!

Přišli jsme do meetingu, kde byli za onu organizaci čtyři. Briefing byl krátký, zadání jasné, pohledy přátelské, atmosféra srdečná. Že se zubil ten, kdo nás tam přivedl a prosadil si, nepřekvapovalo, ale ostatní za ním nezaostávali.

Po dvou týdnech jsme prezentovali, co jsme na zadání vymysleli. Měl jsem mírné mrazení v zádech, bylo to dost odlišné od běžného provozu reklamy v daném oboru – a od běžné komunikace dotyčné instituce už tuplem.

Dokončil sem, chvíle ticha – a pak bouře nadšení.

„Tak tohle jsme nečekali,“ volal jeden. „To musím hned poslat Mannfredovi do globalheadquaters,“ přizvukoval druhý. „Poprali jste se s tím báječně,“ plácal mě po zádech třetí. A ten, co nás přivedl, se smál jak Sluníčko z Teletubbies. Odjeli jsme opilí atmosférou a nedočkaví až se do toho dáme.

Svět nám ležel u nohou. A usnul.

Dlouho se nedělo nic. Pak už jsme to nevydrželi a zavolali tomu, co si nás prosadil. „Já vám něco pošlu, jo?“ řekl v jistých rozpacích a zavěsil. Večer přišly kopie tří mailů, každý s hodnocením naší prezentace pro nadřízené štáby. Jako by si byly z oka vypadly: je to nedomyšlené, rizikové, neověřené – a autor zprávy se nemůže k věci postavit jinak, než že předem nahlásit, že to určitě nedopadne, a že žádá, aby bylo zaprotokolováno, že on už to říkal dopředu…

„Víte, taková je u nás kultura,“ řekl mi pak přeposílač, „běda, kdyby to nevyšlo, a nenašlo se včasné varování, to by byl pro dotyčného šmytec.“ A z jeho hlasu jsem poznal, že mi ještě jedno hlášení nepřeposlal. To svoje.

Ani nemusel.

Kryli se. Brněním si pokryli i tu zadnici, kam by je nakopli, kdyby hlášení nenašli.

Oplechované hýždě. Od té doby si na ně dávám pozor.

Účastník školení, který se s vámi vyfotí, tiskne vám ruku, zve vás na zabíjačku na rodný stateček – a do feedbacku napíše, že vaše přednáška byla povrchní, nesplnila očekávání a vůbec nebyla hodna přenafouknuté pověsti a ega lektora. Zákazník, který dá velké dýško – a druhý den napíše zdrcující uživatelskou recenzi. Dodavatel, co třikrát poděkuje za skvělou spolupráci. A pomluví vás i v konzumu v Bruntále.

Někteří to dělají ze zbabělosti, jiní ze škodolibosti.

U ostatních si nejsem jist.

Hlavně proto, že když polknete vztek a touhu dojet si za nimi, narvat jim to hodnocení do některé z dutin, zatlačit a vybouchat, náhle se odněkud zase vynoří. Zapíše se na další konferenci a zdálky se k vám hrnou v předklonu. Zubí se u dveří, mávají a dožadují svého oblíbeného stolu. Požádají o klientskou referenci na svůj nový web.

A samozřejmě, dožadují se slevy a výjimečného zacházení. Ze staré známosti.

Oplechované hýždě.

A jen proto je nenakopeš!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: