MSM 251: Navždy dítětem

Teta Kateřina pravila: „Kůň je jednou hříbětem, člověk dvakrát dítětem“ Neměla pravdu.

Tedy podle marketingových manažerů a kreativních ředitelů. Podle nich jsme navždy dítětem. Minulý týden jsem žasl, když animované přehlasované U v příšerném videu přesvědčovalo o výhodách hypotéky s konkrétním ústavem. Hypotéka je vážná věc, ale podle použitých technik o ní patrně rozhodují čtyřletí. O chvíli později jsem, s nemenším úžasem, sledoval cosi, co se dříve prohlašovalo za substitut snídaně a energii pro celé dopoledne, jak na novou ovocnou variantu upozorňuje zase jednou animací. Tentokráte cílová skupina Teletubbies.

A přibývá toho. Už ne kult mládí. Kult dětství! Když historka, tak vtipná tak, že už devítiletý hledá, kam by trapností zahryzl. Když rodinka, nesmí chybět šišlavá holčička a pokud možno kreslené mluvící zviřátko.

Prosím, pochopte! To jsou příhodné techniky a mají své místo. Pro určité cílové skupiny. Ale ne, když se mi těmito výrazovými prostředky snažíte prodat automobil, životní pojištění, úsporu pro rekonstrukci domu, anebo ujistit, že i ve stáří budu běhat jako čamrda. Nebudu.

Jednou jsem se pozastavoval nad kampaní, kde cílovou skupinu „ti, co si už uvědomili, že i oni jednou budou staří“ o výhodách penzijního spoření přesvědčovala partička šmíráků, předvádějících, jak jsou staří lidé nemohoucí, hluší a slepí, vypadávají jim protézy, a kterak blbnou. Nazval jsem si to „mladí hrají starým.“

Ale co je tohle za pozici? „Manažeři hrají dětinským?“ Ne. Spíš „manažeři hrají těm, o kterých si myslí, že jsou tak blbí, že nic míň infantilního nepoberou.“

Pohrdání spotřebitelem!

A navíc je to levné! Spořením na kremaci nás protáhne kreslená pečená brambora, zatímco o bezpečnosti na silnicích by nás mohla přesvědčit renderovaná rozmačkaná jahoda. A nezabere-li to, přidáme vysokoškolákům žirafáka!

Navždy dítětem?

Jak říkal klasik: Tak malý děti snad ani nejsou!

Jedna odpověď to “MSM 251: Navždy dítětem”

  1. Marketa Demlova Says:

    Navrhuji, aby nás o bezpečnosti na ulicích poučoval kečup. Když se to podbarví hudebním motivem z Pulp Fiction, bude to dokonalé.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: