MSM 252: Příboje stupidity

Minulý týden mi připomněl starou hlášku: „Jsou skvělé reklamy, výborné, dobré, nemastné, špatné, strašlivé – a reklamy s Jágrem.“ Neztratila na platnosti, ta poslední, na kotel, zajela i ve svém ranku ještě hlouběji.

A vzpomněl jsem si na reklamy, které vídám posledních sedmadvacet let, po které se na stavu oboru podílím i já. Ne na všechny. Na ty nejtrapnější. Kdysi jsem si myslel, že diletantství, zdánlivě na světě zapomenuté z časů Pana Vajíčko, časem vymře, přinejhorším se svými tvůrci. Jak naivní představa!

Už dávno vím, že je věčné.

Žasli jsme začátkem 90. let u reklam na kupónovou privatizaci, u inzerátů na boty Péřový krok, nebo u neuvěřitelné betacamové záležitosti, která měla propagovat katalog podnikatelů Grátis (u vikslajvantového stolu v hnusném prostoru sedí nařvaný opocený chlap s fotbalistickým mastnoúčesem, náhle vezme do ruky onen katalog, co byl tak grátis, že pak už brzo nebyl, píchne do něj prstem a mocně zařve „To je vono!“).

Tohle přece nemůže nikdo vzít vážně? Za tohle někdo dá peníze? Vidíte, a vzali, a dali!

Trapnost mnou projížděla jak výboj blesku, když jsem sledoval, jak prodávají Tomu Naturu příslibem, že rodinka nevkusných lidí, sestavených z mistrů šmíry, s ní půjde na tůru. Naturu – na tůru, chápete?

Tohle přece nemůže nikdo vzít vážně? Za tohle někdo dá peníze? Vidíte, a vzali, a dali!

A takhle teď koukám na kotel s Jardou. A na stovky papundeklových rodin a srazů fousáčů v zaměnitelných barech, co si připíjí zaměnitelnými lihovinami. A na nevtipné hry dvojsmyslů. Že jako zažijeme gorilování a k tomu si dáme Peevo. Nebo „prostě jen pivo.“ A u věčného „zažij“ a „vychutnej“. Na celovečerní festival převleků jednoho fousatého režiséra. Na stárnoucí sexuology, co propagují cokoli od pilulek po víno. Na

Tohle přece nemůže nikdo vzít vážně? Za tohle někdo dá peníze? Vidíte, a vzali, a dali!

Příboje stupidity je věčný.

Chytrým poslouží jako zdroj energie, hloupé roztříští o útesy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: