Vstoupím, rozhlédnu se – a vím. Někdy se ještě musím na chvíli zaposlouchat – ale pak mám jasno.
Zase jsem vlezl k mormonům!
U některých part finančních naháněčů to očekáváme: botky ostře zašpičatěné, saka k nezapnutí, unifikované účesy i plnovousy. Jinde firemní stejnokrojnost předepisuje nudnost šedi i na tváři. Někdy je podoba mormonovitosti mnohem zábavnější: kdysi v Procter & Gamble dva dospělí muži v klopách svých sak měli a hrdě nosili připnutou placku s logem Pampers.
Občas je potřeba si počkat na promluvu, aby se příslušnost zjistila. Kdysi v listopadu 1991 jsem poprvé navštívil reklamní agenturu. Vůbec nějakou reklamní agenturu. Na dveřích téhle bylo jméno Leo Burnett, a já s hrůzou naslouchal, jak několik jejích zaměstnanců hovoří podivuhodným mixem moravštiny a angličtiny s německou výslovností. Později téhož dne jsem poprvé potkal i jejich šéfa. Bylo to jasné! Agentura hovořila jako Josef Havelka. Nastoupil jsem tam – a za pár dní se má řeč nakazila neméně.
Zažil jsem korporáty, kde nikdy nepadl přesný údaj. Natožpak kvantifikovaný fakt. Odhadovalo se, naznačovaly se trendy, mínilo se. Samozřejmě existuje i opačný extrém. Co nemá cifru, neexistuje.
Když mě hned v prvním meetingu v jiné partě brali manažeři postupně stranou, šeptali mi důvěrně do ucha, a já pochopil, že po mě všichni chtějí v podstatě totéž: abych se stal jejich beranidlem do mysli pana majitele. Oni mu to říkali tak dlouho, že už je neslyšel. Poslouchal už jen nové pocestné. Jen chvíli. Pak i oni sklouzli do okoukatelnosti.
A pak někdy vstoupím – a spojovací řeč kmene hledám marně. Ani na krojích, ani v mluvě. Natožpak ve vidění světa nebo hodnotách. Pracovníci nemají víc společného než dav venku na ulici.
A většinou to ukazuje, že i výkon a sama existence takové organizace působí jak běžný ruch ulice. Odštěpný závod, provozovna marno. Jednou nás založili, tak úřadujeme.
Zlatí mormoni!
Ti aspoň vědí, zač agitují!
Zanechat odpověď