M&M (2018) 002: Vzácný, nebo všudypřítomný

Jeden minipivovarník mi nadšeně sděloval, že pronikl na kohout ve vyhlášené pivnici. Na jak dlouho, otázal jsem se – a vysloužil si nevrlý pohled.

Ukázalo se, že na měsíc.

Pak přišel další, ještě novější než ten, se kterým jsem mluvil.

Novost je vzácná a vzácnost ještě vzácnější.

Zažil jsem to s Red Bullem – partyzánské začátky, kdy se vymýšlely trhlé soutěže a přicházely ještě trhlejší existence, které toužily si v nejexotičtějších sportovních disciplínách přerazit minimálně klíční kost, aby byla legrace. A o patnáct let později se nám svěřoval dlouholetý bojovník této značky, že ti mladí jsou nějací divní. Že už nechodí. Že vyschl příboj kreativních sportů. A že – ještě hůř – dorazí-li, kouká se na Red Bull jen jako na dojnou krávu.

No bodejť!

Však se mezitím rudý býk stal všudypřítomným. Proud nových, kreativních disciplín asi nezmizel. Jen se přesměroval někam jinam. Nevím kam, možná že místo plechovky s energeťákem, který teď už patří do světa jejich fotrů, páprdů a snobů, jimž sponzoruje osmou jamku na golfu, třímají dnes v tetovaných rukách třeba vařené leguání pařáty, nebo inhalují sušenou porcelánovou drť. Ale takový je vývoj.

Značka se stala mainstreamem. S úspěchem přišla omezení.

Jak že to řekl Yogi Berra o jakési restauraci? „Tam už nikdo nechodí, je tam pořád natřískáno!“

Je to tak, zasvěcenci a znalci vás nemilosrdně odpískají, i když máte úspěch. Přesněji, odpískají vás právě proto, že ho máte. Lihovarník Žufánek si tuhle posteskl, že jeho vyhlášené produkty vyřadily z nabídky jakéhosi baru, protože je prý všude. Poněkud se nad tím rozhořčoval, ale to je asi tak všechno, co s tím může dělat. Buď jste vzácný, anebo všudypřítomný.

Kolovou limonádu může namíchat každý, ale jen ta notorická Coca-Cola je holt všude. Padá z automatů, cpou vám ji v každé bufetárně, a pokud ne, mají Kofolu. Ale na raritní chuťové zážitky s jinými kolami musíte mezi znalce. Do uzavřených, zasvěcených kroužků.

Buď jste vzácní, nebo všudypřítomní.

Škodovka na ulici nevyvolá shluk zvědavců.

Placatých ferrarit se zase tolik nevyrobí.

Jen jedno se nestane: nevyrobíte všudypřítomnou raritu.

Jedna odpověď to “M&M (2018) 002: Vzácný, nebo všudypřítomný”

  1. Anonymní Says:

    U Žufánka jsem se trochu podivil, že to nechápe nebo snad si chtěl jen poplakat 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: