M&M (2018) 003: Nadvánoce

Svátky se blíží a hospodářská média nás zásobují předžvýkanou travou: e-shopy prý nestíhají balit, dovozci nestíhají vozit a pošta jako vždycky. V nákupních centrech se svítí výzdobně vánočně a za drahý peníz, vzduchem poletují tóny koled v úpravě pro hotelové výtahy.

Už jsme v médiích absolvovali reportáže o výlovech i jak podraží kapr, čekají nás jímavá dětská očka v ústavech, polévky na náměstích z rukou primátorů a návody na výměnu nevhodných dárků.

Až sem to známe. Business as usual. S jednou výjimkou: léta jsme chtěli tlačit na pilu, mobilizovat, navnadit nakupující k vánočnímu úsilí. A ono už to ani víc nejde. Ne kazatelé zelené skromnosti, postávající v koutech a na internetu s hesly typu „nenakupuj, radši tvoř!“, ale my sami víme, že víc se toho prostě neprodá. Ani nemáme jak. V každém velkém e-shopu balí i mzdová účetní ruku v ruce s CEO, rozváží, kdo dostal papíry na mopeda. „Hlavně žádnou reklamu,“ říkal mi majitel skoro globálního brandu, „hlavně žádnou reklamu v zemích kde jsou Vánoce. Jo, a pak taky ne na Valentýna!“

Vánoce už nejsou vrchol roku. Pokud jsou, nikdo nechce, aby dosáhly do nedýchatelných výšek. Spíše se snažíme, abychom zahladili údolí, ne zvýšili hory.

Pohněte mi s únorem, volají někteří (ovšem ti, jejichž výrobky nejsou valentýnovské, to dá rozum). Léto není okurka, smějí se další. Kde jsou časy celozávodních dovolených a pomalého náběhu výroby.

Rok se pomalu rovná. A takové Vánoce jsou z hlediska lean manufaktoringu vlastně dost ošklivou nehodou.

Ne všude Vánoce zatracují. Třeba knihkupci. Myslíte, že se lidé více obdarovávají knihami? Jasně! Ale především končí rok a instituce a knihovny, které celý rok seděly na fondech z rozpočtu, potřebují všechno utratit, aby nic nepropadlo.

Duch Vánoc se stěhuje zpátky k darům. Pět miliónů korun (zatím) dali lidí na dražší dárky pro lidi, které nikdy osobně neviděli, v rámci jedné akce Ježíškových vnoučat. A neraduje se jen charita.

Raduje se každý, kdo dokáže dostat víc za totéž.

Každý zakoupený dárkový certifikát či poukaz znamená Nadvánoce.

Peníze přišly – ale dodám později, až nebude muset k pásu CEO.

Nadvánoce bez nadstresu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: