M&M (2019) 005: Horní úvrať

Byly Vánoce, byly oslavy nového roku. Jinými slovy: mraky lidu, válejícího se po pohovkách a křesílkách. Doma. A mnoho z nich, alespoň v našem údolí, zatoužilo po pizze. Je tu jen jedna firma. Na rodinnou žádost jsem taky našel letáček, co nám tu rozdávali, zavolal a chtěl objednat.

„No, nejdřív, jako fakt nejdřív tak za tři hodiny, ale neslibuju!“ Další slova ze sluchátka mě nejen neuspokojila, ale dost rozladila. „A jestli vám to dovezeme, to už vůbec ne, jste se všichni zbláznili, chtít pizzu??!“ Samozřejmě proneseno tónem, jakým se odbývá smrdutý šnorer.

Bylo jasno, podnik se nachází v horní úvrati.

Ta nastává, když se moc dobře daří. Tak moc, že už to ani nejde. Nebo zdánlivě to nejde. Kromě podivného vertiga, jak se růst zpomaluje, jako by něco působilo taky na mozek. Spousty podnikatelů, manažerů, tvůrců mají v tu chvíli nezadržitelnou chuť obviňovat ze svého kmitání okolí.

Rozvozci placatých krabic měli pocit, že se celé městečko s přilehlými osadami spiklo ve snaze upizzovat je k smrti. Vyhlášená rodinná firma s koncem roku zavyčítala zákazníkům a milovníkům jejich vyhlášených výrobků, že celá rodina je zdravotně plajte, že by si měli uvědomit, jak málo lidí tu dobrotu vyrábí a distribuuje. A že by se měli spokojit s dodávkami jen občas.

Horní úvrať jak vyšitá!

Dovozce automobilů po třech úspěšných sezónách se cítil nucen dát rozhovor, kde meditoval o tom, jestli je vlastně fér tu ubohou konkurenci týrat, když oni prostě opravdu nemohou být tak dobří jako on. Velkopodnikatel se ve videu zvesela pochechtával kvílející krachující konkurenci, kterou rozdrtil korunovými cenami svých produktů.

Horní úvrať přímo ukázková.

Než se jí projede – a začíná se zrychlující pád. Dotyčný velkopodnikatel sám kvílel v jiném videu, když mu totéž provedla německá konkurence o řád a metry silnější než on. Vyměnila se modelová řada – a pan dovozce byl nejprve v kýblu a pak nikde, protože bez místa. Jo, a v lednu nějak přepizzovanost v regionu poklesla, takže se brzy objeví nové letáčky, žebrající o naši přízeň.

Horní úvrať překonána.

Propad zrychluje a bolí.

A jak zoufale se čeká na dolní úvrať!

Přijde-li.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: