M&M (2019) 006: Nakupujte ihned!

Tahle fráze na mě vyskočila na e-shopu, kam jsem se dostal víceméně omylem. A odkud jsem upaloval, jako by hořelo. Nevím, jestli to psal hotentot česky, nebo někdo v jiné hotentotštině, kterou do té české přeložil automat. Ale když se objeví takhle strašlivý call-to-action, obvykle se nezdržím.

Mě ani tak nevadí obludnost toho povelu, jako to, že ztělesňoval přístup majitelů nebo tvůrců, který byl i jinak dobře patrný: nemel, neotálej, stav se do řady, prachy ať máš připravený, tady zaplať, sem dones biletek s potvrzením o zaplacení, zde tiše a rychle odeber zboží – a táhni!

Upozorňujeme zákazníky, že sice máme do šesti, ale kdo nepřijde do pěti, toho už nevezmeme. Připravte si přesný obnos, nerozměňujeme. Prodej jen do vlastních tašek. Nelez sem, když si nejsi jistej! V pátek nové zakázky nebereme, Když tu nejsem, tak tu nejsem, prostě počkáš!

Zavedený svět, kde „customer is always wrong“. To se hezky vyjímá nad barem ve filmu, ale v reálu se na to kouká špatně.

Myslíte, že přeháním? Že takhle se už dneska značky nechovají? Že tohle najdete maximálně v nějakém doupěti, kde ještě nepochopili, že přestavba skončila? Tak to čtete málo marketingového průtoku!

Množí se gastronomické koncepty, kde vás na začátku poučí, jak se máte u nich chovat, co vám nalejou, pokud vůbec, a už od pohledu je to tam vlídné jak v moskevské ohřívárně. Pořád žijí firmy, jejichž produkce klesá, ale která mají celá oddělení odbytu, co odbývají maloobchodníky seznamem podmínek, které musí splňovat, aby si vůbec mohl objednat. Včetně nutnosti vzít paletu, dvě, nebo nic. A pak pláčou, že nic. A stále se vynořují weby, kde vám vysvětlí, že objednáte – a ono se uvidí.

Tuhle jsem narazil na (jiném) e-shopu na sekci „Co rozhodně neděláme.“ Vyšlo z toho, že hlavně nesnášejí zákazníky, tu svoloč proradnou.

Nakupujte ihned!

Ale jen tak, jak to děláme!

Nebo neuděláme vůbec nic!

Kromě ošoupaného linolea po nich zůstává jen zatuchlý smrad kvelbů. A tisíce zákazníků, kterým dodali, ale přitom je znechutili.

Obvykle přežijí jen do doby, než se něco zásadně změní: dorazí nová konkurence, zlepší se přístup na trh.

Pak je to krachujte ihned!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: