M&M (2019) 007: Setrvačnost

Setrvačnost dělá s lidmi psí kusy. Kdysi jsem bydlel na Výtoni u železničního mostu. I stalo se jednou, že přijely bagry a hned za zastávkou tramvaje směrem k metru vyhrábly nejen koleje, ale i dlažbu a zem do metru hloubky.

A přesto – ráno rozespalí setrvační lidé ukázněně proudili na zastávku a čekali na tramvaj, co sice mohla přijet, ale hned za zastávkou by hupsla o metr níž.

Narušil to až nový jev, co zbrzdil setrvačník každodennosti. Ona totiž do zastávky opravdu tramvaj přijela, jenže ani neotevřela dveře. Asi také setrvačný tramvaják chvíli s úžasem zíral do díry, pak se ale vzpamatoval, hovořil vysílačkou s ústředím – a tramvaj začala couvat zpátky tam, kde asi původně měla odbočit.

Teprve v tu chvíli lidem došlo, že čekají marně.

A na podobný zázrak čekávám u značek. Mám-li šanci, snažím se situaci ovlivnit. Zacouvat s tramvají, zkusit, zatřást kebulí.

Jinak to nejde ani u blbin. V jednom řetězci rychlého občerstvení, co jsme zkoušeli před lety zachránit, měli na vlajkové pobočce architektonickou zvláštnost. Před vitrínou trčel sloup. Nicméně vitrína sama pokračovala a setrvačnostní prodavačky tedy i tam, kde byla sloupem kryta, do ní vkládaly tovary a opatřovaly je cenovkami. A každý večer ty tovary vyhazovaly. Ano, tušíte správně. Ta část vitríny se musela oddělit a zamknout, aby se do ní tovary vkládat nedaly. Jinak by je tam vkládaly ještě teď, i když už pod jiným logem.

Jak říkám blbina – a řešením bylo pár dýhových destiček.

Ale zkuste vysvětlit panu řediteli, že dvacet let rutiny, které osvědčilo, že dělat kampaň v zimě se slovy „předzásobte se na léto,“ se už jednou provždy neosvědčilo! Určitě to bude napřesrok fungovat, jen to s tím předzásobením musíme říct nějak kreativněji. Že by ve verších?

Zkusíte naznačit, že v oboru, kde každý slíbí do hodiny, aby to bylo do zítra, bychom se k tomu chóru nemuseli připojit? A nahlas slyšíte, jak setrvačník šrotuje.

Setrvačnost každodennosti.

Děláme to tak pořád, proč brzdit?

Hele, jak ten setrvačník krásně rotuje!

Jedna odpověď to “M&M (2019) 007: Setrvačnost”

  1. Valérie Says:

    Přesně tak. Proč čekat něco nového, když známé to staré…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: