M&M (2019) 008: Lovři, hejtři – a jůzeři

Když přednášívám, že ke každé značce máme tři možné vztahy, někteří pozdvihují obočí. Není to málo, Antone Pavloviči? Není. Buď je nám jakž takž sympatická, buďme rádi (s nějakou láskou bych věru šetřil), nebo je nám nějak nesympatická, buďme docela v klidu, anebo je nám sakum prdum buřt – a to buďme v pozoru, protože když jsme oblíbit nedokázali, ani trošku nevadili, pak jsme vlažní a vyvrženi s opovržením budeme z úst.

Ve světě, kde denně přibývají celé betlémy značek, není nic horšího, než když si nás nikdo nevšimne. Tisíckráte hurá, mají-li nás rádi, desetkráte, nemají-li, a mlčme, když nic.

Jenže být značkou sympatickou nebo nesympatickou, ale přesto vnímanou, neznamená, že máme vyhráno, budeme-li šikovat kohorty věrných obránců v sociálních médií, náruživých followerů a oddaných stoupenců, kteří se budou pasovat s odpůrci a nenávistníky. Tady už jasné ano ano ne ne vůbec nezaručuje praktický dopad a propojení s nákupem, natožpak opakovaným. A strategie drbat za ouškem sympatizanty a pošklebovat se nepřejícníkům nefunguje.

Nejdřív to zjistili producenti zbytného luxusu. Kolik asi skutečných majitelů nebo tzv. prospects, kteří do roka dvou koupí, coby hrdinní internetoví lovři velebí značku nesmyslně předimenzovaných placatých automobilů, co se s nimi v normálním provozu stejně nedá jezdit? A kolik z hejtrů, co se tam s nimi rvou, opravdu značku vyzkoušelo, shledalo lehkou, a přešlo ke konkurenci, kterou teď vyzdvihují? Ani jeden!

Lovři vynášejí do nebes, hejtři plivají – a mezitím jiní, tišší, nakupují.

Jůzeři.

Ověřil jsem si to i na českých značkách. Lovři vynášeli delivery službu do nebe, hejtři nenechali niť suchou, od kvality po cenu. Mezitím konverze probíhaly, mail list se plnil, lidé objednávali. Ale jiní lidé. Jůzeři.

Někteří zapálení bojovníci tohle ne a ne pochopit. Zkritizuj je, se zlou se potážeš. Vytrhnou do protiútoku, mydlíce to zleva zprava. Každá kritika je znevážením značky.

A vy zase bijete černochy, tak nekritizujte, že vám přijel shnilý tuřín!

Přitom je to prosté:

Usmívej se na lovry.

Ignoruj hejtry.

Ale pod bradičkou drbej tiché jůzery.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: