M&M (2019) 009: Kadlubárium

Nejhorší je, že člověka ani po letech nic nevaruje. Recepce vypadá jako v jiných podnicích, manažeři nejsou označeni typem ani číslem, individuality nejsou viditelně potlačeny. A tak si naběhneme a dáme se do práce, briefují, debrifujeme, prezentujeme, domlouvají se úpravy, jsou spokojeni, protože je to to, co čekali, totiž něco jiného, co doposud rok co rok produkovali, a pak to dají do svého standardizovaného průzkumu.

A vyleze jim to, co loni. A předloni.

Manažeři krčí rameny. My bychom chtěli změnu, jenže lidé rozhodli jinak.

Tážeme se tedy po metodice. A ejhle, oni předložili sivé popisy kreativních konceptů – a pak se zeptali běžných konzumentů, který se jim zdá nejpravděpodobnější, nejdomáčtější, nejbližší. A víte, co jim vyšlo? Že ten, který spotřebitelé viděli v reklamách nejčastěji. To bezpečně známé. Polévka se má jíst v kruhu rodinném, ke kávě a zákuskům je zapotřebí přiléhat na pohovce v obýváku a banku nejpravděpodobněji prodá úhledný mládenec s tááákhle uhrančivýma očima, co sedí v kanceláři a přivítá nás radostným úsměvem.

Oni se neptali na to, co by spotřebitele vykolejilo, posunulo ve vnímání, zaujalo a dalo šanci se zprávě, kterou chtěli doručit, odrazit od moře banálu. Oni se naopak ptali na to, co je nejpodobnější tomu, co už dlouho a až únavně znají. To, co už viděli stokrát, je nejméně vyděsí postoprvé.

A teprve tehdy a pozdě jsem pochopil: to není korporace.

To je kadlubárium.

Jednou někde schválili kadlub. Možná ho mají na centrále v trezoru ve stálé intaktní atmosféře. Jedno za rok ho opatrně vyjmou a vedení kolem něj rituálně zakřepčí. Nováčci na něj chodí přísahat a zklamavší direktory jím tlukou do hlavy tak dlouho, dokud se nepolepší.

A pobočky posílají své pokusy o kadlub, ty jsou poměřeny a oceněny. Čím víc podoba, tím víc bodíků.

Naplňte kánon, napodobte kadlub!

Tisíce manažerů mnoha generací se nemohou mýlit!

Nic proti jejich gustu: dokud jim to funguje, ať to dělají dál. A ono to ještě dlouho jakž takž bude fungovat, to mi věřte.

A i kdyby to už nefungovalo, chyba přece není na jejich straně: kadlub byl dodržen a naplněn.

Kadlubárium postupně zraje v kolumbárium.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: