M&M (2019) 015: Lichý lídr inovací

Lídr a inovace. To jsou dvě slova kluzčí než mokré omatlané mýdlo. Bere si je do otvoru mezi rty kdokoli, kdo to dokáže vyslovit bez zachrčení a poplivání auditoria. Každé zvlášť a v poslední době i obě dohromady.

Už jste to taky slyšeli? Náš čacký stát, reprezentovaný Karlem Havlíčkem (Neborovským), se rozhodl, že se nechá v komunikaci vykreslovat coby sebevědomý lídr inovací. Proč se namísto toho nerozhodl propagovati se jako tropická mořská destinace s duhou na každém konci pláže, to nevím, ale obé by znělo přibližně stejně věrohodně.

V žebříčcích inovativních zemí (nejznámější jsou v zásadě dva, jeden podle jakýchsi kvantifikovaných a zbodovatělých údajů, druhý podle vnímání – tedy předsudků) se některé země až notoricky opakují, jiné, malé a šikovné, tam pronikají jako štiky. Třeba Irsko, Holandsko a Finsko jsou v obou, takový Izrael oproti tomu vypadl ze vnímání, což je asi pochopitelné.

Jedno jméno nehledejte: Česko tam není. V žádném. A ani se zezdola neblíží.

Pročež z prekérní situace naší inovativnosti zajisté pomůže intenzivní komunikační kampaň, osolená Bohem nadaným claimem The Country for The Future. Což si žádné Irsko za rámeček nedá.

Ne že by se stát v uvažování lišil od velkých korporací! Jsme vnímáni jako neohební artritici, ukotvení v páře a potrubní poště? Napišme si do pod logo Lídr Blankytné Budoucnosti! Podivují se lidé, že ještě žijeme, protože si – oprávněně – mysleli, že už nás rozehnali bejkovcem a potěhem? Vpišme si tam Tradice Se Snoubí Se Zítřkem, to se bude líbit!

Klasici sice také volali, že když chceme něčím být, máme to lidem říct. Já tu poučku kdysi opakoval nadějnému lokálnímu politikovi. Chceš být starostou? Řekni to lidem, aby věděli. Aby tvůj boj pochopili. A dnešní starosta poslechl a napsal to. Ale protože není trouba, nenapsal „Jsem váš starosta.“ Napsal „Chci být vaším starostou!“

Dal najevo ambici. Nelhal si do kapsy.

Předběhnout výsledek před úsilí je poněkud… liché.

I Rusové, kteří v tom sami vždycky vynikali, praví to lídři společenských inovací, mají k tomu přesné přísloví.

„Nekdákej, dokuds vejce nesnesl!“

Jedna odpověď to “M&M (2019) 015: Lichý lídr inovací”

  1. Valérie Says:

    👍👍👍

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: