M&M (2019) 019: Neznáte někoho šikovného?

Kdyby nebylo toho tweetu, vlastně bych to měl za skromnou, vcelku zdařilou akcičku. Už to dělali loni – a na dobré věci přispěli.

Značka pouličního prodeje káv z takových těch pěkných historizujících vozíčků dala spotřebitelům možnost vykoupit si malé hříšky. U kelímku stálo, že „…koupí přispějete na asistenční služby pro rodiny s dětmi postiženými autismem.“ Zpoplatnění kelímků – a ještě na dobročinnost? Doba je nakloněna, spotřebitel potěšen, co by se na tomhle mohlo pokazit?

A pak přišel tweet majitele značky. Začínal pozitivně (kromě jména značky cituji doslova):

„U XYZ jsme díky zákazníkům vybrali dost peněz. Chceme to darovat vybraným Nadacím na asistenty pro autisty…“

A kdyby tady i skončil, slušelo by se zatleskat. Jenže neskončil:

„Nechceme to danit 21 %.

Není tady nějaký odborník, který by poradil, jak se to správně dělá?

Díky za radu, RT atd.“

Stará otázka, tak praktická za socialismu, kdy nebyli řemeslníci, opraváři ani prostí fuškaři: neznáte někoho šikovného? A přežila i do dnešních dní. Kdopak by mi tak posekal zahradu, když to není práce, které se chci věnovat s ubíjející pravidelností?

Jenže co si myslet o lidech, kteří vybírají peníze s příslibem, že je někam předají dál na charitu či sociální službu, a teprve až se jim sejde hromádka, začnou řešit daňovou problematiku? Není to pozdě?

Nechme přitom stranou, že to maličko zní jako „neznáte někoho, kdo umí ošulit stát?“ – ale předpokládejme, že jsou legální cesty, jak se vyhnout placení daně (navíc nevím, jakou mají na mysli. Že by ze zisku?).

A ze znění tweetu lze navíc dovodit, že možná ani nemají jasno v tom, pro koho peníze sbírali. Kdo vybere ony vybrané?

Jak rychle se tweet objevil, tak rychle zase zmizel. Mezitím ho ale sdílelo několik lidí, se snahou pomoci. Najít jim někoho šikovného, když ho chudáci mezi sebou nemají…

Vybrali peníze – a teď na sebe koukají, co s tím. Vybírali je už loni, ale tahle otázka tehdy asi nepadla, neboť to by toho šikovného už znali. Takže loni to prostě neřešili.

Neznáte někoho šikovného?

Neznám.

Ale znám někoho nešikovného!

Vás, milá značko.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: