M&M (2019) 020: Jako Jobs

Nedávno jsem dočetl knihu a dokoukal dokumentární film o Elisabeth Holmes. Žena odpudivější, řekl bych, než sám slavný Bernard Madoff. Ten ošidil bohaté o peníze, za které jim sliboval (a v rámci letadlákání i zprvu vyplácel) nesmyslně vysoký vejvar. Co čekali? Že Oslíčku, otřes se! pojede věčně? Kdežto slečna Holmesová a její Theranos okradli investory, na několikrát, obchodní partnery i prosté Američany, co si mysleli, že si kupují levné a přesné krevní testy.

Byly tři momenty, kdy ta odpudivost lezla i mně, poměrně uvyklému křepčení zloduchů a skořápkám šizuňků a slizounů, na nervy tak moc, že jsem se musel o ponk opřít a rozdýchat to.

První byl očekávatelný – když se poprvé ukáže, že ďábelská Holmesová už nelže ze zoufalství o stavu a (ne)dodělanosti svého vynálezu, ale že zcela vědomě a se všemi triky („máme nějaké velké plány s armádou, ale o těch vám – mrk mrk mrk – nemůžu nic říct!“) láká, podvádí a okrádá.

Druhý, když pozoruju team ze slavné agentury Chiat/Day (proč zrovna oni? Inu – jako Jobs), kterak z ní dělá ještě monstróznější zrůdu.

A ten třetí? Když se proflákne, že nosí černé roláky zcela vědomě, aby byla jako Jobs. Tedy, ona by dozajista řekla „jako Steve.“

Agenturu, kterou používal Velký Mrtvý, roláky, které nosil, ba i ten key visual je ze stejného vrhu: hrdin(k)a drží Produkt ve výši oka, které ovšem hypnoticky sleduje pozorovatele.

A ono to fungovalo! Tak dokonale, že jeden z členů rady ředitelů, vícenásobný ministr, byl ochoten důvěřovat spíše iluzi Velké Jako Jobsové, než svému vlastnímu, v oboru vzdělanému vnukovi, který zjistil, že laboratorní aparátek, co Theranos tak dlouho vyvíjí, není Edison – ale spíše Potěmkin.

A ono to funguje i dál! Jasně, Holmesové zůstala velká očiska a trestní stíhání, investorům oči tak pro pláč, ale mantra Jako Jobs jede dál.

Když si vezmete na sebe černý rolák (a třeba najmete stejnou agenturu), osvojíte si sociopatický názor na životnost pracovníků, budete jezdit autem bez značek a parkovat na invalidech, tak přece MUSÍTE prorazit! Nebo ne?

Nemáte-li Jobse, dosadte si třebas jiného Muska.

Princip zůstává.

Jako Jobs – a půjde to samo!

Cargo cult černého roláku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: