M&M (2019) 022: Jakoreklamy

Nikdy jsem to nepochopil a nikdy to nepochopím: proč je tolik reklam, co vypadají jako reklamy, ale nejsou to reklamy. Jsou to jakoreklamy.

Proč někdy vyhazují korporace peníze na nereklamy, tomu se nedivím, už jsem o tom párkrát psal. Občas se dělá reklama, aby se vykázala na ústředí, ale tiše se doufá, že si jí nikdo nevšimne. Tu a tam se dělá reklama, aby se vyhovělo módním trendům nebo oficiálním místům, ale tiše se doufá, že si jí nikdo nevšimne. No, a párkrát už jsem viděl, jak se dělala reklama, jen aby si jí všimli manažeři od konkurence. Anebo reklama, která se dělala jen proto, aby ji viděl pan generální cestou domů z limousiny.

Ale proč se dělá reklama, jakých vidím skoro každý týden tunu v reklamní Katovně, to nechápu. Jakoreklama, která ovšem nic nenabízí, nic neprodává, nedejžto Svatý Jan z Boha, aby snad dokonce přesvědčovala!

Reklama, která místo toho buď zákazníka peskuje a poučuje o věcech, které jsou mu zcela naprosto – a oprávněně – buřt, která mu říká to, co říkají v dané kategorii všichni, anebo reklama, která blábolí naprostým ptydepe.

Jsem od roku tuším 2002 zákazníkem dnešního T-Mobile. A víte, že nejenže jsem nevěděl do nejnovější prý reklamní kampaně, co je to Magenta 1, kolik čísel si do ní můžu dát, kolik služeb připojit, a víte, že to nevím ani po jejím zhlédnutí? A že i kdybych to věděl, bylo by mi to buřt? Zato hrdinové reklamy to nejenže vědí, oni o tom dokonce dumají. Prosím vás, někdy mi takové lidi přiveďte ukázat!

Starý rozpor: lidi chtějí telefonovat, surfovat. Manažeři chtějí prodávat balíčky služeb. Jen jim už tak neříkají, protože se ten výraz dávno zdiskreditoval.

Ale nenechme v tom jenom jednoho operátora! Takových jakonabídek jsou plné betlémy, znáte je i z jakoreklam většiny bank, služeb i třeba kafí. Jakoreklamy jsou prostě všude.

Možná je management nadšen, kolik toho stihli zákazníkům vysvětlit, možná to schvaluje Tajné Představenstvo Cechu Produkťáků, ale nepřesvědčuje to. Necílí to na žádnou potřebu – a nedává to příslib jejího splnění.

„Příslib, obrovský příslib jest duší reklamy,“ řekl už LP 1769 Dr. Samuel Johnson.

Co je duší jakoreklamy?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: