M&M (2019) 024: Padesát plus

Léta se mluvilo, jak se podceňuje. No a nic. A pak jsem do ní taky spadl. A pořád se mluví, jak se podceňuje. No a nic. Odhaduju, že se o tom bude mluvit ještě dlouho, až já sám spadnu do jiné. Do úplně jiné.

No a nic.

Ano, mám na mysli cílovou skupinu 50+. Nedávno se jí věnovali v jednom internetovém médiu. Probrali to s odborníky a došli k dalekosáhlým závěrům:

„Padesátníky a starší nejčastěji v reklamách zaujmou slova jako je kvalitní, zdravé, tradiční nebo není na tom nic složitého. Naopak nefungují například dvojsmysly.“

Buďme velkomyslní, nebylo to v odborném médiu, a nebyla to studie. Ale dojít k tak placatým poznatkům je moc i na popularizační blábol. Všechny uvedené výrazy totiž někdy fungují a někdy ne. Zejména proto, že se používají skoro vždycky. A dvojsmysly? Ty nefungují nikdy, ale když ono je to tak lákavé! A vypadá to, že jsme chytří, když to píšeme.

Pamatujete se, jak podobně objevně se popisovaly generace X, Y a Z? Jak se milovníci definic pokoušeli popsat nenápadný půvab mileniálů? Pomohly ty deskripce kterékoli značce? Ne, ale těch prezentací a key notes na konferencích, co se na tom odkroutilo v ladných piruetách!

Zjednodušení cílových skupin vede k plochosti myšlení. Jakmile začnete řešit, jestli jste použili účinná slova, třeba kvalitní, levné a tradiční, pravděpodobně vám utekl nějaký insight. Nějaká myšlenka. Třeba ta, že rovnice „co spotřebitel, to blbec“ jednoznačně vede ke špatné a nefunkční reklamě.

Kdo do věkové skupiny padesát plus dospěl jako blbec, byl blbcem už v době, kdy patřil mezi teenagery. Kdo měl mozek a rozhled, zblbnul – většinou – jen částečně.

První většinou vaši nabídku pochopí, pokud bude jednoduchá a dostatečně odlišná od konkurence. Pokud začne mít podezření, že z něj děláte blbce, ztratíte ho.

A ten druhý? Většinou vaši nabídku pochopí, pokud bude jednoduchá a dostatečně odlišná od konkurence. Pokud začne mít podezření, že z něj děláte blbce, ztratíte ho.

Vidíte? Není rozdílu.

Nepodceňujte cílovou skupinu 50+.

Ještě líp: nepodceňujte žádnou cílovou skupinu.

Mohli by si myslet, že jste kvalitní tradiční blbci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: