M&M (2019) 025: Odstředivost

Red Bull Air Race končí. Prý nenaplnila očekávání, co se zájmu týče. Během několika minut se objevilo hodně silných prohlášení. Dvě ovšem vedla: podle jednoho je to konec leteckého sportu. Podle druhého konec legendy. Tedy Red Bullu. Přesněji jeho neomylnosti.

Konec leteckého sportu by to možná byl, ovšem jen kdyby byl Red Bull posledním podporovatelem sportovního létání. To asi není. A chápu, že to bude znamenat ztížení podmínek pro ty, kteří v tomhle jistě ne levném sportu realizují. Ale na věštění zkázy je to málo.

A co s legendou? Co s jejím koncem?

Těžko může skončit něco, co nikdy neexistovalo. Jistě, Red Bull byl miláčkem štěstěny, jeho zakladatel přišel ve správný čas na správnou myšlenku, a termika trhu ho vyhnala hodně vysoko. Že dělal spousty věcí chytře on i jeho lidé, je nad Slunce jasnější. Ale neomylný není nikdo – a pár chyb si přiznali i ve vedení Red Bullu. Skleněné balení do gastra. Nebo pojmenovat recepturu kolového nápoje Red Bull Cola. A některá si nepřiznávají. Třeba line extensions a příchutě. Přitom kdysi korunní princ v Red Bullu skončil, když přišel za Neomylným s dvěma slůvky: černý rybíz. A už letěl, přičemž se za ním ještě halekalo: „Red Bull není o chuti, Red Bull je o účinku!“

Nikdo není neomylný, nemusí být. Stačí jen, když si své chyby buď dokáže přiznat a napravit je, anebo když jsou tak nepodstatné, že je úspěch přebije. Uvědomte si, jak mocnou sportovně producentskou mašinu tahle značka postavila! Kolik akcí iniciovala a rozjela!

A už ubírá. Už je nepotřebuje. Dominance značky běží i setrvačností. Některé akce se osamostatnily, některé na to asi neměly, stejně jako Air Race.

Ostatně když se nějaká akce vzdálí od mateřské značky, klidně se spojení může přerušit. Akce pak už své zakladatelské značce nepřináší prospěch. Ano, jmenuje se to tak, ale s prapůvodní značkou už si to ani moc nespojujete. Chcete příklady? Co dnes přináší Guinness World Records pivovaru? A když se řeší, kdo získal hvězdičku v Le Guide Michelin, vzpomenete na pneumatiky?

Odstředivost vítězí.

Tam, kde se akce, odtržená od značky, neuživí takhle dobře sama, je část zatáhnout rolety.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: