M&M (2019) 026: Opohářeno

Léta jsme se smáli automobilovým značkám. Jak ti si dokázali zničit krásný titul „Automobil roku“!

Postupně měli tři automobily roku, jeden za novináře, jeden za dovozce, jeden tuším za prodejce – jen lidem to začalo být tak nějak putna. To samé pivaři. Zlatých pohárů, válců, hranolů a výročních výstav i národních -exů horem dolem. Jen lidem to začalo být tak nějak putna.

A už jsme se tam dohrabali i my. Týden co týden si přečtu, kdo kde dostal cenu. Nejprve užasnu: za co? A pak se údiv rozšíří: cože to dostali? Od koho to dostali? A jak dlouho se to uděluje? Jen lidem to nezačalo být tak nějak putna, protože už jim to secsakramentsky putna je už hodně dlouho.

Kde to není na nové ceny, přidáme aspoň více kategorií. Na nejslavnějším festivalu se předává čistého času dvakrát více než před dvaceti lety, což také znamená, že čím více cen, tím méně času na jejich vítěze. Ale koho by zajímal vítěz, když je jich tolik, že? Ostatně, kam se hrabeme proti Oscarům, kdy padli kameramani rovnou do reklamního breaku, protože nějakej řídící obrazu, není to lidem putna?

A tak si drobíme význam ocenění. Inflace je nezadržitelná. Kdysi jsem měl v životopisu, kolik že jsem za těch skoro třicet let dostal cen. Pak ten údaj ztratil vypovídací hodnotu: kdejaký sociálněmediální kolomazník toho za dva roky nasbírá víc.

Lidem začalo být putna, co a proč je autem roku. Nebo vy si to pamatujete? Lidem přestal imponovat Zlatavý promok, držitel ocenění Chmelex regionu v kategorii Ostatní piva, co si taky nepamatujete. A věřte nebo nevěřte, lidem ani nikdy nepřestalo být putna, jestli jste na festivalu Webový trojrožec dostali Duhovou krychli v kategorii Nejlepší instagramový post týdne. Každý druhý vyhrává. Takže býti vítězem je jako býti sudým v seznamu.

A přesto přihlášky jen prší. Kam bychom přišli, kdybychom tam nepřišli!

Mockrát jsem se na to – citlivě a opatrně – přihlašovatelů ptal.

Co očekávají?

Jasně že pohár! Ale tvrdili něco jiného:

Naše dílo nesmí býti opomenuto! Musí být zváženo všemi šestnácti porotami.

A ohodnoceno.

Patřičně opohářeno.

Co s tím taky jiného, když kloudnějšího o tom říct nic nejde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: