M&M (‘19) 028: Slušíseto marketing

Je toho jak řepky. Značky, zvláště globální, mají pocit, že musí dělat, co se sluší. Není divu, nedělají-li to, napadají je aktivisté, hnutí i vlády. A dělají-li to, občas je napadnou také. Za to, že to nedělají dost věrohodně.

A tak značky antiperspirantů a deodorantů tu vystupují proti nezdravému životnímu stylu a poučují ubohou ženu, že má mazat po schodech, protože to je to pravé na ploché nohy, tu se pošklebují nad nezralými mladíky, co si na kuráž dávají panáka – a přitom by stačilo si špricnout deodorantu. Dětská zmrzlina zase nabádá, aby rodiče s dětmi zbavovali přírodu odpadků. To si nevymýšlím – to jsou prosím tři aktuální kampaně na trhu.

A co je na tom špatného? Značka využívá svého vlivu, aby pohnula myslí a srdcem svého spotřebitele. Kdo má něco proti fitness, omezení alkoholu či čisté přírodě?

Stejně se ptal kdysi divadelní kritik Walter Kerr, když cupoval americká dramata, nabízející stejné mnohokráte ohrané náměty. Je přece jasné, že ti braši budou pořád na správné straně, že nepřekvapí tím, aby například laskavě přitakali myšlence otroctví. Ale kdo se na to má zas a znovu dívat? A citoval zájemce o divadlo, který na otázku, zda půjde na premiéru novinky, jen zvedl oči k nebesům a zamumlal: „Převrat v Bolívii…?“

Nešel, mohl by tu hru převyprávět, aniž ji viděl.

A ve zmíněných kampaních to čpí stejnou snahou vykázati aktuální správno. Jasně, kdo sportuje a aplikuje antiperspirant, nesmrdí. Ale když budete radit, že cvičit se dá všude, je to trochu jako slavné klasikovo heslo na plakátech mariánské družiny: „Proboha živého, nesmilněte!“ K radám, že lépe zdravé sebevědomí pozvedne deodorant než panák, se dá poznamenat komunistické heslo „Méně lihu, kup si knihu!“ K čemuž druhé dodávalo: „Usedni ke stolu s Aloisem Jiráskem!“ Jiný klasik dodal, že více se ujalo „Ulehni do lože s Boženou Němcovou!“ Uklízecí zmrzlina zase patří k těm, jejíž ne tak úplně udržitelný – to jest rozložitelný – obal se válí všude, kde jsou děti.

Ale to nám slušíseto marketing nepřizná.

Všechny kampaně mají ještě jedno společné: značky vlastní táž korporace.

Slušíseto korporace…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: