M&M19 033: Start offy

Co je to takový start up, to už se asi dost všeobecně ví. Některé peníze rodí, některé spíše požírají – nebo prožírají. Většina z nich nakonec nějak zanikne, je pohlcena, přetvořena, vysáta. Některé vydělají svým zakladatelům pověstný majlant. A kolem nich je galaxie článků, podcastů, webů a akcí, kde se o ničem jiném nemluví, než jak dobře a hlavně úspěšně start upovat. Celá podvěda studuje jednotlivé fáze vývoje start upů.

Oproti tomu kultura start offů chřadne. Nikdo o nich nepořádá konference, nikdo nepodcastuje. A to je škoda. I když, přiznejme si narovinu, správný start off má je dvě fáze: start a off.

Zatímco fáze start je obvykle příkladně bombastická, fáze off prochází nepozorovaně, jako malounký, jalový pšouk. A je to tak i správně, protože spojení start off znamená česky odstartovat. To oni umí dokonale. A znamená taky něco odstavit. Asi jako blok na Temelínu. A to umí taky dobře.

A proč o start offech, které zálibně studuji, píšu zrovna v časopise, věnovaném marketingu a médiím? Protože hodně velká část těch, o kterých se dozvím, je z našeho oboru.

Nezačíná to nenápadně. Naopak, pěkně zostra: rozhovorem s rozzlobeným mladým mužem, energickou ženou nebo bojovným kolektivem. Je popsán nešvar, ale nezoufejmež! Právě povstal start off, aby s ním zatřepotal a zakousl jej jako terriér pivovarskou krysu. Přidá se impozantní web a několik dalších mediáních výstupů – a pak ta věc vystoupí z pozornosti a vyšumí. A já si s údivem po pár měsících nebo letech uvědomím, že ambiciózní start off už je ve fázi off. Rozzlobenec nakonec radši nastoupil zařezávat jako account ve velké reklamce, energička touží v životopisu na LinkedInu po nové výzvě a kolektiv se bojovně pohádal a rozešel.

A tak nevznikla agentura, spojující marketing se šamanskými zásadami, ani záchrana kreativity, zakládaná dvěma accounty, propagačním pracovníkem TV a médiáky, ba ani trvale udržitelná digitální operace se trvale neudržela.

Jsou dokonce mistři, kteří přicházejí s kulometnými salvami nových start off idejí. Jen jim pokaždé nějak tiše exnou ve fázi off.

Start off!

Nastartuj na světle a zmizni tiše v tmách.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: