M&M19 036: Protitahy

Občas na podobný názor narazím. Jednou mi ho řekl klient. No, klient, koaliční partner v senátní kampani to byl. A jednou to dokonce napsal bystrý šéfredaktor ekonomického magazínu, ovšem z Brna. Názor, že naše práce nemá smysl.

Protože zatímco já pracuji pro značku A, některý z mých ctihodných (dej ať se jim to nedaří!) kolegů právě pracuje pro značku B. Takže já hot a on čehý a vzájemně se to vyrovná – jako bychom nedělali nic.

Kus pravdy v tom je. Mým cílem je zvýšit tržní podíl značky A, což bude dozajista na úkor podílů všech béček, céček i déček. Objem trhu se moc nemění, a pokud ano, může za to spíš trend nebo příroda, jako v případě piva. U toho je největším marketérem sluníčko. Zasvítí – a trh roste. Ale kdo si z něj kolik vezme, to je souboj značek.

Spoustě lidí se to nějak nelíbí. Ludvík Vaculík třeba kdysi psal, že ať si výrobci pracích prášků udělají soutěž o ten nejlepší – a místo reklam se v televizi vyhlásí vítěz. Jiní zase mají pocit, že jde o mrhání zdroji, lidským časem a mozky. No, a někteří došli k závěru, že bez marketingu by to šlo líp. Třeba by se to dalo nějak vědecky naplánovat.

Ten skoroklient mi tehdy řekl, že bez těch našich kejklů by všechno bylo čistější. A že vlastně neví, proč mě potřebuje, když jeho konkurenti mají někoho podobného. Zeptal jsem se ho, jestli by se šel soudit bez advokáta. Užasle se na mě zahleděl. Jenže – je v tom nějaký rozdíl? Strana A má advokáta, protistrana B také jednoho přilákala na palmáre. Takže – hospodsky uvažováno – vlastně dělají jeden proti druhému, pročež se protitahy vyrovnají na nule, ne?

A nejzajímavější na tom bylo, že teorii protitahů mi vykládal politik. Co jiného je politika než souboj jedněch lidí proti druhým? Tihle chtějí věc A, tamti pravý opak. Jedni lobují, přesvědčují, soutěží ve volbách. A ti druzí se jim v úspěchu snaží zabránit tím, že dělají totéž. Pokud bychom přistoupili na protitahy, znamenalo by, že jsou tam všichni na nic.

Skutečné protitahy jsou jiné: abych já pro značku A dělal efektivněji, než můj ctihodný (dej ať se mu to nedaří!) kolega pro značku B.

Pak zvítězí tah nad protitahem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: