M&M19 042: Devět procent neví

Zkoumali 126 šéfů marketingů českých firem a českých poboček korporací. Původně mě k tomu výzkumu nasměroval titulek: „Úroveň marketingu se podle marketérů zlepšuje“

No, nestálo by to za námahu hýbat očima po celé šířce monitoru. Podle některých to bylo lepší, podle jiných horší, podle jedněch budgety rostly, podle druhých padaly. A kdo dělá strategická rozhodnutí? Ponejvíce obchod, pak marketing, pak finance, posléze produkťáci, jiná oddělení a „nevím“.

Těch za posledních let kleslo z deseti procent na devět. Župy žup!

Zasnil jsem se nad netušenými možnostmi doby. Devět procent šéfů marketingu u velkých firem netuší, jak se u nich dělají strategická rozhodnutí. Kdo je dělá a ve které kanceláři. Nepřekvapil mě fakt, že je nedělají oni, ostatně vždyť máme majitele-vizionáře, pobočky řízené zdáli, diktaturu obchodníků i firmy typu „tohle jsme sestrojili, koukejte to nějak prodat“. Překvapilo mě, že jich devět ze sta neví, kde se berou. Mystérium sv. Managementu!

Zhmotní se ráno na generálově stole? Zanechává je někdo rtěnkou načmáraná na zrcadle v korporátním výtahu? Fasují se u recepce s jídelníčky té rychložrádelny v pavilonu B? Čeká se s připraveným zápisníčkem a tužtičkou jak při vizitaci Kim Čong Una, až je začne vykřikovat nadpozemský hlas z mřížek klimatizace? K patnáctému dni měsíce vždy přichází Vysoký Iluminát?

Bojím se, že pochmurná realita těchto společností bude jiná. Strategická rozhodnutí se nepřijímají. Ani tady, ani v zámoří. Dělá se to, jako se to dělalo vždycky. Všichni sedí, dělají brm brm a natřásají se na židličkách, aby zahráli, jak jedou rychle k zářivé buducnosti. Nic nového nezavádět! Zaučení nováčků probíhá tak, že je jim názorně ukázáno, jak to dělali jejich zvěčnělí nebo zvetšelí předchůdci: tímto otočíš třikrát takhle a támhle to přitáhneš k sobě. Na víc se neptej!

A ono to takhle dlouho jde. Dolů, ale jde.

Většina marketérů se podle něčeho řídí, lépe nebo hůře. Ale aspoň vědí, odkud chodí rozkazy.

Vědí, podle jakých pravidel hrají, a souhlasili s nimi. Jinak by tam snad nebyli. Nebo už by byli na odchodu.

Ale devět procent neví.

Nic.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: