M&M19 043: Celý svět se spikl

Zase se něco nepodařilo. Značka to bývala legendární, a tak se jí chopil ambiciózní draveček, a šup do toho! Jenže nějak to přepálil s pricingem, nějak netrefil s marketingem – a ještě si otvíral hubu na potenciální kupce. Mezitím se – patrně – rozhádal jak s designérem, tak se společníky. Nic, co by se ve světě běžně nestávalo. A nedávno věc podobná u jiné party. Taky to nějak přepálili, taky to nějak neodhadli. A utíkali jak Šemík s Horymírem.

Oba případy však měly společný i další rys: oni za to nemohli! Celý svět se spikl, aby jim v úspěchu zabránil! Až by jeden pro papírové kapesníčky poslat nechal.

První citlivě popsal, kterak designér vlastně na produktu nic neudělal, společníci ho vypekli, média mu nepřála, vtipálci se mu vysmívali za gramatické chyby v inzerátech, a vůbec, Češi mu vyčítají slovenský původ (to zní v zemi, kde je premiérem pan Babiš, zvlášť komicky).

Druhá parta kromě médií vinila i změny klimatu (ani v tom nebyli originální, to už dělá na světě hromada značek s nohama v hnoji).

Netvrdím, že je po tržním průšvihu zapotřebí přijít před kamery, urvat si podolek košile, prásknout kloboukem o zem a podupat ho se slovy „To jsme to ale podělali!“

V historii je už mnoho krásných příkladů. Od frází typu „Zdá se, že čas tohoto produktu teprve přijde“ a „Zákazník, jak se ukazuje, výhody tohoto pojetí dosud nepochopil“ až po standardní „Byla to pro nás zajímavá zkušenost, kterou využijeme v dalším rozvoji našich služeb.“ Nebojte se, kdož neúspěch přiznáváte, my už si to přeložíme jako „Prostě jsme to zbabrali“!

To nic nemění na možnosti, že třeba vám to příště vyjde.

Ale co si mám myslet o těch, kteří obviní všechno a všechny kolem sebe? Kteří na začátku metají siláckými řečmi, a když to nevyjde, najednou se proti nim spiklo nebe s peklem? A o lidech, kteří až v průšvihu objevili, že i počasí má vliv na prodeje (každý sládek vám to řekne nehledanými slovy)?

Že až budou mít další podnikatelskou ideu a budou hledat nové financiéry a spolupracovníky (a designéry), budou o nich mluvit jinak, když to třeba zase nevyjde?

Celý svět se spikl?

Kéž by.

Proti klouzkům.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: