M&M19 045: Dělejte to dobře!

Miluju tyhle vyštěknuté povely. Teď mi nařídili „FAKTURUJTE PŘEHLEDNĚ!“ Předtím rozkázali „NAJÍMEJTE CHYTŘE!“ A nedávno „NAKUPUJTE VÝHODNĚ!“

Miluju povelový marketing! Jak je s ním život jednoduchý. Dříve by museli klasici nějak zdramatizovat, jaké výhody má, pořídit si na fakturování jakousi vymazlenou aplikaci. Museli by přesvědčivě představit, že s pomocí nějaké služby je možno najímat pracovníky jednoduše. A museli by ukázat, jakých výhod se mi dostane, budu-li nakupovat u A, nikoli u Bé.

Bé jako bývávalo!

Nastoupila vlna povelářů. Kdyby jim padla do rukou Air Bank, napsali by MILUJTE NAŠI BANKU! Kdyby Kaufland, vyblafnou JEZTE ČESKY!

Je to svůdně jednoduché. A rozhodně akčnější než jiný rozkaz, který na mě kdysi vypadl z nějakého advertorialu, který propašovali až na úvodní stránku hospodářského webu, aby jím nařídili „Seznamte se s vhodnou skladbou podlahového souvrství při realizaci podlahy!“ Což se mi mimochodem do dneška nepodařilo.

Jenže oba tyhle povely ukazují na krizi marketingového myšlení: oni nepřesvědčují, nesnaží se změnit můj náhled nebo předsudek o nějaké kategorii zboží nebo služeb. Nejde jim o to, abych prozřel a došel k závěru, že jsem dosud zcela zbytečně něco odmítal, anebo konal tzv. přes ruku. A už vůbec jim nejde o to, abych si takové nové poznání a nové konání nedílně spojil s jejich značkou.

Ani omylem!

Oni si celý ten proces zjednoduší. Jen mi oznámí, co mám cítit, jak to mám dělat a co si pořídit, aniž by mě k tomu přivedli. Zatím to jen nařizují v médiích.

Dalším stupněm by mohl být robustní posluha, který by ke mně v prodejně obuvi přistoupil s krabicí, dal mi pár facek a nařídil: „Kupte si to!“

Teď se jistě smějete, že přeháním. Vím. Ale zkuste si to představit. A vidíte, takhle se citlivější spotřebitelé ošívají, když jim podobně rozkazujete, milí autoři povelů.

A dá se to ještě přitvrdit. To když mi rozkazujete a k tomu až s vojenskou jadrností potykáte. Takové to jadrné hned teď tam běž a kup!

Dobře, poveláři, řeknu vám to vaším jazykem, abyste rozuměli:

Nedělejte to takhle.

Dělejte to jinak.

Dělejte to dobře!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: