M&M19 047: Neviditelný Karel

Moje nejdražší kdysi v prvním samostatném bytě podědila po předchozí partaji malou kytku, takový zelenavý keříček, s tajemným označením „Karel“ na květináči. Starala se o ní, zalévala, přesazovala – a dnes v obývacím pokoji mám tak na čtvrt botanické zahrady rozrostlého Karla. Stejně tak se ta věc množí u kohokoliv, kdo se neubránil, a byl mu přidělen oddělený výhonek. To je viditelný Karel.

A pak je neviditelný Karel. V jedné větší firmě, co ovládá zábavné potravinové značky, z nich některé jsou mainstreamové, zatímco jiné se obracejí k teenagerům, jste se s ním dříve nebo později potkali.

První meeting s klientským teamem, prezentace, rozvíjení konceptu, a pak – při šestém sedmém setkání jsou příslušní klienti celí zamlklí a zasmušilí. „Musíme začít znovu, od začátku,“ pípají. „Proč?“ „Šel okolo Karel, zahlídnul to a celý nám to překopal!“ „Kdo je Karel?“ „Karel je marketingovej guru. Pan majitel na něj hodně dá!“ „Hm. A mohli bychom se s Karlem potkat, ať to probereme?“ Tento nevinný návrh způsobil podobnou hrůzu a pohoršení, jako bychom navrhovali, že na recepci uspořádáme sadomasochisticko satanistický dýchánek s opékáním brand managerů nad otevřeným ohněm. „Karel se nikdy, NIKDY s agenturami nesetkává!“

Nu dobrá, Karel je tedy vyhrazen pro vnitřní okruh zasvěcenců. „Tak ho vy poproste o bližší zdůvodnění, co mu na tom vadí…“ „Ale ani my,“ odtušili hlasem, jakým se mluví o pomstychtivých bůžcích, „nikdy sami s Karlem nemluvíme!“

Bylo to tak. Karel se náhodně zjevoval tu u toho teamu, tu u jiného, a v kterémkoli stádiu vývoje do toho zasáhl. S ostatními agenturami, které klientovy značky obhospodařovaly, jsme se shodli – vždycky to rozboural, ale nikdy nezdůvodnil. „Musíme to přefotit!“ „Nechte mě hádat: šel okolo Karel, že jo?“ A bylo jasno. Jen nebylo jasno, proč a jak.

Že se to někdy předělávalo několikrát a že výsledná kampaň mnohdy jevila mnohé rysy kompromisu, to nemusím zdůrazňovat. Když nevíš kudy, postupně zkoušíš každé dveře.

Viditelný Karel se má k světu. Ten neviditelný v něm škodí, kudy chodí.

Není vidět.

Ale zkazil už mnoho kampaní.

Nebuď jako Karel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: