M&M19 049: Odborníci, kam se podíváš

Už je to veřejně řečeno: lidé přestávají důvěřovat odborníkům. Myšleno v reklamě. Ostatně proč ne? Vždycky mě udivovalo, proč pan A, opatřený bílým pláštěm a titulkem „MUDr. A.“, by měl být při pomalé chůzi ke kameře, když trčí ruku tak, aby co nejblíže obličeje jasně a čitelně nastavoval balení produktu XYZ, přičemž vysvětluje zázračno benefitu, důvěryhodnějším než jakýkoliv jiný herec. Ale lidé to tak chtěli, a tak to měli.

Doktoři mudrovali nad léky, zubaři nad kartáčky, experti byli i na praní límečků, a ty pračky aspoň měly zkušeného opraváře.

A to všechno prý končí.

Lidé přestávají důvěřovat expertům, protože je jich jednak příliš mnoho, a proto už nebývají v souhlasu, a jednak proto, že na internetu každý sám sobě expertem. Prolétnutím několika článků, pár diskusních fór a zrychleným posuvem jednoho DYI videa prý člověk nabude pocitu, že mezi ním a docentem z katedry není rozdílu.

Nebyl bych na chudáka pana interneta tak ošklivý! Jako by samodomo experty nebyl svět zahlcen už před jeho objevením. Hospody vždy bývaly plny fotbalových trenérů, geopolitických stratégů i znalců pivovarnictví (těch bylo nejvíce). V kadeřnictvích oproti tomu řešeny vztahy, móda, recepty a wellbeing všeobecně. Ono se říká, že zákazník má vždycky pravdu. Jenže většinou nějakou tu svou. Od Plzně jako jediného zásaditého piva, po způsob, jakým se mají loupat banány.

To všechno internet jen zesílil. Blbeček, který vysvětloval, že škodlivé záření v pivu spolehlivě odfiltrují jen hnědé láhve, zatímco ty zelené jsou smrtelně nebezpečné, nebyl slyšet dál než k druhému stolu. Hlupačka, která na síti sdílí antivax propagandu, je mnohem nebezpečnější.

„Cokoliv se zákazník domnívá, že je pravda,“ zní staré cynické reklamní pravidlo, „je pravda, i kdyby to nakrásně vůbec nebyla pravda!“ A předsudek je vždycky silnější než realita.

Pokud se dá předsudku využít, aniž by se vám u toho morálně kroutily palce, sláva. Pokud se mu jde vyhnout, ještě lepší. Ale pokud jde proti vám, nejde sám: jde proti vám dav odborníků.

Odborníci, kam se podíváš.

Vybaveni internetem a silnou vírou v sebe sama.

Neporazitelní.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: