M&M20 051: Výrobci svíček

Rád poslouchám skuhrání výrobců svíček. S rozvojem elektřiny a žárovek skoro vymizeli ti prví. Ti druzí vymizí – jak se zdá – brzy, ale zatím skuhrají. Šéf firmy, specializované na výrobu zapalovacích svíček do spalovacích motorů, varoval před „ukvapeným“ příklonem k elektromobilům.

Inu, ze svého hlediska má recht, elektrická auta zapalovací svíčky jaksi nepotřebují. "Hlasitě zvonící umíráček vozům na benzin či naftu stabilitě české ekonomiky, která je s automobilovým průmyslem úzce spjatá, nepřidá," zabásnil si doslova.

Jinými slovy – když se tu dobře daří výrobě automobilů, nesahejme na to. I výrobě svíček se tu docela dařilo – a jejich výrobci si přáli, aby se na to nesahalo.

Jenže svět se změnil. A pokud bude současný trend pokračovat, dopadne to s automobilovým průmyslem jako s mnoha jinými obory. Někteří se přizpůsobí a v nových podmínkách si najdou cestu, jak přežít, jiní budou varovně skuhrat, dokud nebude pozdě.

Co skuhrů jsem vyslechl ve střižnách od kameramanů! Jak to není na film, nebude to umění. Budeme točit homevidea, která budou jen a jen horší. Najděte něco, co vypadá na videu lépe než na filmu! Tu poslední větu jsem vyvracel zvlášť rád: velmi oblíbené žmolky z nekvalitního praní v reklamách na prací prášky jste prostě museli točit na video. Na filmu nebyly vidět. Zmizely ve filmovém zrnu.

Dnes už kameramani s radostí točí na RED, na Alexe, aniž by zahlédli kousek filmu. Ve střižnách vymizely střihací stoly a zabydlely se počítače. Jen v jednom systému zůstala na tlačítku „zahoď“ nostalgická písmena CRF (cutting room’s floor), jenže kdo už dneska ví, že záběry, které se nehodily, se běžně házely na zem?

A pojďme do světa reklamy a marketingové komunikace: kolik lidí poskuhrává po tradičních rolích klient – agentura – dodavatelé, kdy svět byl přehledný a všechno to bylo, jak to mělo být. A všechny ty podezřelé novoty, nové pozice a pojmy, to jen a jen matou. Kupodivu už jsem zaslechl i skuhry, jak se kazí digitální marketing, a že bejvávalo líp.

Pokrok nezastavíš ani červenou lucernou a voláním „Stůj!“

Jen výrobci svíček ho nikdy neuvidí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: