M&M20 055: Logoland

Na množství jsme mistry. Denně je nějaké nové. Původně jsem chápal, že města i státní správa potřebují pro běžnou komunikaci něco odlehčenějšího než erby, státní znaky a symboly. Ale ta inflace! Kdejaký Bruntál má zamotanou zelenou linku do druhé, to jakože kopce, a pod nimi modrou, to jakože voda. Věc unikátní! Hned máte Bruntál zasazen v mysli, a podobných log je po světě jen asi 120000.

Ano, loga Prahy, Brna, Ostravy zlidověla. O logu Czech Republic The Country For The Future to říct nelze, a je dobře tak. Své loga má každé zasedání Kokomise pro znepřehledňování výdajů pro udržení směnitelného červonce. Každé jiné, každé zvlášť. Své logo má jakási rekonstrukce hradní brány. Své logo potřebuje prostě každý a všechno.

Krásně se nevrtí, kdo nemá logo najbrtí!

Někdy se díky novému logu i vesele sdružíte a seznámíte. Třeba Náchod byl přátelsky pošťuchován, když si před třemi lety vybral logo s hlavním motivem ne nepodobným jistým kapslím na kafe, že asi brzo přijede Clooney. Nepřijel. Přijely Klony. Zastupitelné figury právníků ve službách napadeného Nespressa. Takže z loga zmizelo nezaměnitelné N a zůstaly zaměnitelné barevné obloučky.

Dokonce i město, kde žiju, si v průběhu letošních Vánoc pořídilo a fofrem schválilo logo, které vypadá, jako když protitankový zátaras rozmačkává žlutý tesařský skládací metr. Tedy, ona je to prý svatováclavská koruna a iniciála králova jména, jak ji známe ze znaku a praporu města. Ale jak to bez brožurky rozpoznat? Nápadný chvat, absence jakéhokoli odborníka při hodnocení a lakonický oznam, že dokonáno jest, přispívají k pocitu zářivé transparentnosti.

No, s logy se vychechtáme všichni a karé. Stejně jako fotbal, dálniční stavitelství, IT business, virologie a letecká doprava, i grafický design má štěstí, že počet znalců se limitně blíží populaci. Zažil jsem výsměch logům skvělým, logům provokativním (tři lajny na Žižkově) i logům po všech čertech mizerným.

Ne všechno, čemu se národ směje, je špatné.

Ne všechno z toho je ale logem.

A když, tak logem potřebným.

Jsme takový malý Logoland.

Počkej s logem, až si budeš jist, že se odliší a přežije.

2 komentáře to “M&M20 055: Logoland”

  1. martina maría Says:

    Kokomise pro znepřehledňování výdajů pro udržení směnitelného červonce… asi dnes popukám.

  2. Václav Toul Says:

    Směnitelnost červonce to všechno dokonale zabíjí. Takže se vychechtávám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: