M&M20 058: Přes čáru

Celý život na mě někdo chodí, že to, co vymýšlíme a chystáme, je přes čáru.

Většinou není. Většinou je to jen přes hranu jeho osobního vkusu. Nebo přes hranu toho, co se v oboru nosí jako vhodné, přijatelné, prostě tak nějak správné a nóbl. My, co chodíváme za klienty s flashkou v kapse a kopiemi story boardů v kabele, se s tím potkáme snad každý měsíc: klient by rád omladil svou komunikaci, míní cílit na mladé a neposedné. Ale jako referenci, co by si představoval, vám ukáže filmovou epopej švýcarských bankéřů, s šedivým hrdinou s ostře řezanou bradou a vráskami jak turistická mapa Šumavy, jenž rozjímá nad životem a v závěru usedá v Bentley.

Že by tohle bylo přes čáru, to ho rozhodne nenapadne.

A správně, protože ani to není přes čáru. Jen to míjí cílovou skupinu a její vidění světa. Jen vznikne další zbytečná věc.

Co je skutečně přes čáru? Třeba když – možná nechtěně – posílíte ve své cílové skupině právě ten předsudek, proti kterému jste mínili bojovat. Léta jsem jako vzorný příklad sebestřelení se do nohy používal kampaň proti předsudkům u nemocných s lupénkou. Ukázali croissant a napsali „Taky se loupe – a jak skvěle chutná!“ A pak tam byla informace, že lupénka „není nakažlivá“. Co vidělo podvědomí? Spojení loupající se kůže s jídlem a cosi o nakažlivosti. Auvajs.

A že to není jen doména lokálních kampaniček! Nejnovější snaha Burger Kingu znechutit mi Whopper tak, že ho ukážou shnilý a plesnivý, aby dokázali absenci chemických zpomalovadel neodvratného, je další trefa do vlastní nohy. Já bych chtěl, aby byl čerstvý a voňavý, když ho jím. Zapomenutý shnilec neláká – a věřte, že tenhle vizuál jim dlouho nezapomenu.

Stejně jako každému, co má na v únoru na triku nápis „Nejsem na plech,“ nezapomenu uvěřit, že ostatních jedenáct měsíců pravděpodobně bývá, když musí inzerovat opak.

Přes čáru?

Přes čáru podvědomí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: