M&M20 060: Zdravý rozum

Někdy se mu taky říkalo selský. Asi podle představy, že sedlák, pevně na zemi rozkročen, nebude při myšlení ulétat kamsi do výšin intelektuálna, které se rádo nechá okouzlit vyhrávkami a fanfárkami. Snad to i kdysi platilo, jenže existence neméně starého rčení „Čím pitomější sedlák, tím lepší brambory“ ukazuje, že závislost mezi selským rozumem a výsledky pěstění nemusí být tak přímá.

Zdravý rozum i se selským bratrem se používali jako etalon jednoduchosti a přímého uvažování v budování značek. Marty Neumeier zdědil žezlo jednoduchosti po Troutovi s Riesem, a možná i po Bernbachovi. Šedovousí brandoví veteráni, natírajíce si kolena opodeldokem by povzdechli, byly to krásné časy, kdy slova znamenala, co znamenat měla. Zlatý časy? Leda tak zlatý voči!

Takové časy nikdy neexistovaly! Význam slov se měnil s dobovými tabu a s předsudky. Možná, že tehdy bylo sousloví zdravý rozum synonymem pro bezpředsudečné uvažování o značce, ale v té samé době mnoho jiných termínů cudně zakrývalo neveselou pravdu. Ještě jsem nezapomněl na údiv před třiceti lety, když jsem se dočetl, že v jedné věhlasné síti, plné PR lidských práv, právě potichoučku rušili rozdělení TV commercialů na W, M a N. W bylo pro bílé, M pro různý mix, a právě to třetí slovo ani nechci napsat.

A zatímco svět zvesela kroksunkrokuje směrem k neodvratné mytologické singularitě, mnohá slova jsou uchvácena jinými významy, jež ten původní zastřou. Všimněte si, kam se v Česku dostal pojem vlastenec. Nebo slušní lidé. Anebo sousloví „bez cenzury“. Stejně tak se ze zdravého rozumu, o selském bratříčkovi ani nemluvě, stal samoznak uprděnosti, malosti, neodvahy a spoléhání se na tisíckrát ohraná klišátka a stereotypy.

Dnes se jím ohání ti, co nechtějí myslet.

Chtějí věřit, že co fungovalo, bude fungovat vždy.

A takový zdravý rozum, to nebudou ony lepší brambory.

2 komentáře to “M&M20 060: Zdravý rozum”

  1. martina maría Says:

    Nic není napořád-)

  2. Antonin Kopp Says:

    Ano všichni ti správní sedláci na vedoucích místech se svými bramborami a zdravým rozumem se bojí jedné věci – ZÁPLAV! Záplav myšlení dnešní úžasné DOBY TEKUTÉ.
    Jak jim pomoci? Nevím, napadá mě zatím jen úprava starého zemědělského sloganu: „Jezte zeleninu není nemocná. Myslete nezdravě je to zdravé“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: