Menu du jour: Co na to říká svět?

To už je tak dáno: kdo si nevěří, pošilhává po okolí, jak je hodnocen. Propadá tomu oranžová hlava severoamerické velmoci, propadá tomu zdejší potomně zakoupivší se premiér, a ne že by byli sami.

V den, kdy sám sebe Andrej Babiš ujišťoval, jak celý svět jde při boji s koronavirem v našich stopách (činil tak neuvěřitelnou větou „Všichni nás opakujou!“), polský vládní činitel si pochvaloval, jak svět v úžasu hledí na jejich pochod v čele pokroku. Svět hleděl leckams, ale z ohlasů se nezdá, že by v závisti váhal mezi Vislou a Vltavou.

Jsou režimy, které z boje proti poklonkování cizině (sovětský terminus technicus z počátku 50. let) udělaly dlouhodobý program: svého času Albánie a dosud stále KLDR se převelice často zmiňují, jak v cizině s obdivem hledí, zapisují si do notýsků a tak dále. Sovětský program šel dál. Tak daleko, že oproti kterémukoliv západnímu vynálezu vytáhl ruské blouznivce zapomenutých újezdů, takže lid přilehlých gubernií pak opatrně a tiše žertoval, že ne Graham Bell, ale Kábel Vytáčevič Telefoněnko vymyslel ideu dálkového hovoru po drátě. Že se s tím skeptickým pohledem svezli skuteční ruští vynálezci a objevitelé, netřeba podotýkat. Ale podle oficiální propagandy se v zahraničí hluboce klaněli, pokud jim tyto informace nedokázala zlotřilá CIA zamlčet.

I živel český se stále zaobírá otázkou, jak nás vidí svět. V různých dobách vznikají bud sborníky o tom, co jsme světu přinesli, anebo pořady, kterak cizinci hledí na bůček a zvyk velikonoční pomlázky. V chiliastických chvílích dějin pak žijeme v jasném přesvědčení, že jsme světu předvedli, jak na to. Jedno, píše-li se rok 1420 anebo 1989. A jak se zdá, i 2020.

Nerudovy žáby se ptaly, jsou-li v jiných světech tvoři jako ony, jsou-li tam žáby taky.

A my se ptáme, zdali dost doceňují to naše žabáctví.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: