M&M20 062: Přituhne

První Jeremiášové už chodí a sčítají milióny, miliardy a jeden už tam hodil bilión, a to ještě nejsme ani v bodě the end of beginning. Ano, přituhne a ekonomika utrpí škody. A zasáhne to i náš komunikační a marketingový business.

Zavedené značky to přežijí, i když se ztrátami. Většinou s těmi, co si způsobí samy, neohebností, arogancí, neslitovností. Moneta už to dokázala, stačilo chvatně ujistit, že odkládat splátky hypoték nebudou, i kdyby je k tomu celá asociace vybízela. Zatím to byla jen malá škoda, reputační, nic fatálního. Ale určitě nebudou sami – a jiní do toho zašlapou jistě razantněji.

Přežijí i ti, kteří produkují nebo zprostředkují něco, oč bude trh stát i v nervózní době postpandemické. Lidi a značky s jasnými a čitelnými nabídkami spotřebiteli. Člověk si vzpomene na Buffetovy investice do toaletního papíru, když praskaly první, internetové bubliny.

Co bude mít s přežitím problém? Poradensko-vzájemně se podporující business z hubů.

Omlouvám se, nemíním házet všechny do jednoho pytle, ale k popsání tohoto jevu musím maličko generalizovat: my ti poradíme, jak nastavíš reklamy na FB a ty nám dáš rozvojový koučink se zaměřením na start upy, vzájemně všechno barter a uvedeme se do referencí. Společně budeme pracovat pro fair dovozce zeleného čaje, který se nám odmění dodávkami čaje do našich coworkingových kanceláří a my mu uděláme blog, nastavíme mu reklamy na FB, naučíme jeho obchodníky mířit k hvězdnému úspěchu a společně si to všechno všichni dáme do referencí a uděláme o tom podcast.

Tak tohle, co spolehlivě jakž takž drželo mnoho existencí v šedé zóně, kdy nebylo rozklíčovatelno, zda přinášejí hodnoty, anebo si jen tak navzájem pomáhají udržet nozdry nad hladinou, tohle bude mít problém.

Ale nezoufejte, malověrní, přičinliví přežijí.

Ti, co budou čekat na bambilióny z odškodnění, nejspíš umřou v koutě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: