Menu du jour: Vleže po schodišti šikmo vzhůru plížením vpřed!

Jedni už vyběhli: chcete mě? Začínají se objevovat hlášky, výzvy, skryté inzeráty. Představitelé profesí, které – setrvačně – označujeme za kreativní, je ovšemže taky pojímají kreativně, ale zoufalství to stejně nezastře. Ti, co jsou naopak někde uvelebeni, zůstávají tiší jako myšky, aby se na ně nepřišlo.

Party a firmičky se buď bojovně shlukují a vyhlašují obdobu jiráskovského Proti všem, anebo obsírají maily potenciálních klientů záplavou spamu.

Nervozita houstne. Strach o existenci se tetelí v luftě jak koronavirus ve větráku.

A tu si vzpomenu, jak vyprávěli kolegové z jedné malé země, že nejhorší bylo dostat se do práce. Pobočka agentury byla v pevném betonovém bloku kanceláří a bank a klenotnictví, tuším že v osmém patře. Že byl blok pevný, bylo výhodou. Okolo probíhala občanská válka a střílelo se zleva zprava. Nevýhodou betonového monstra bylo to, že leželo skoro na rozhraní svou částí, ovládaných nepřátelskými frakcemi.

A tak se kolegové z bejrútské pobočky dostávali do práce dost nesnadno. Z jedné strany stříleli Palestinci, z druhé otloukaly beton křesťanské milice a zdálky si občas bouchli i další. A když už se dostali do budovy, přišlo to nejhorší. Vleže, plížením šikmo vpřed a nahoru překonávali sedmero schodišť mezi podlažími, protože schodišťová šachta byla rozmarem architektů bohatě prosklená. Ráj pro ratatata ze všech stran.

Proč to píšu? Abych se poškleboval, že se nic neděje a že se plašíte zbytečně nebo předčasně?

Ani omylem!

Uvědomte si: v celkem malém Libanonu tehdy šílela občanská válka, podporovaná všemi silami v okolí. A přesto bylo nutno se vleže doplížit do kanceláří, protože klienti potřebovali, aby jim agentura pomohla s prodejem cigaret (tehdy ještě ano), pracích prášků, kukuřičných lupínků i nealko nápojů. Aby někdo vymyslel inzeráty a billboardy, které bylo nutno pak i koupit a zprodukovat.

Potřebovali ji tak moc, že nezamkla dveře a nepřehodila přes psací stroje utěrku jak výčepní v hospodě, když dojde pivo.

Práce bude, jen za vámi nepřijde, avšak: let’s roll!

Plížením šikmo vpřed a vzhůru!

A ne že se mi budete smát, až se tam budeme plížit spolu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: