Menu du jour: Možná vám to odpustíme

Jste-li náčelníkem u výrobce brzdových obložení a otevřete si chlebárnu v hospodářském tisku, je možné, že ovlivníte – jak burziáni pěkně říkají – náladu v oboru brzdových destiček, možná v segmentu brzd, ale ztuha v celém automotive. A že byste si mohli reputačně šlápnout na hrábě, to vás ani nenapadne.

Bankéře by mělo. Jejich slova čítají i podivní lidé, které jsem nikdy neviděl, ale tisk jim poeticky říká drobní střadatelé. A nejen oni, i další smrdutá pododnož obtížného hmyzu, klienti-dlužníci.

Jenže bankéři šlapou na hrábě, co pandemie přišla, a ještě se u toho tváří, že zahradničí. Moneta trochu ulila start a od té doby jede strategii tu blbost jsme smazali a žádosti přijímáme nastojte onlajn, ale drobní střadatelé a dlužníci si ji holt pamatují.

Nyní si na zahradní nářadí přidupl šéf České spořitelny, Tomáš Salomon. Poměrně nepřekvapivě mu vadí, že by mohlo být zavedeno moratorium na splátky půjček až na půl roku. I když nemám strach, že by to prošlo bez výjimek z výjimek, a i když nevěřím, že by bankéři tratili, mohli bychom to brát jako brbly brbly výrobce brzdových destiček. Ostatně ohled na akcionáře jistě velí viditelně se postavit sebemenší možnosti, že zisk přijde později a o něco složitěji než doposud. Jenže aby dal najevo svou dobrou vůli, úhlavní bankéř se rozpovídal více, než musel:

„Nevím o nikom, kdo by chtěl onálepkovávat dlužníky, kteří by se dostali do problémů v souvislosti se současnou krizí, a myslím si, že se tak ani nestane. Naopak garantujeme, že příznak, který si děláme v interních systémech o dočasné neschopnosti splácet, se neobjeví v registru dlužníků a nebude je stigmatizovat do budoucna.“

Takže drobným střadatelům laskavě objasnil to, co sice informovaný a zkušený skeptik ví, ale co – vsadím se s vámi o páně Salomonův reprefond – drobné střadatele či dlužníky ani nenapadlo. Že si dělají zamračené čárky, nejen když úlevu poskytnou, ale u každého, kdo je tak troufalý, že o ni vůbec požádá. A že státem nařízenou úlevu budou i tak považovat za „dočasnou neschopnost splácet.“

Kdyby platilo moratorium u všech, může si pan Salomon s takovým příznakem vyzdobit kancelář, protože znamínko mínus u každého nepoškodí nikoho. Ale bude-li se jen žádat, a výběrově, už víte, milí klienti, jak na vás peněžní ústav hledí.

Ale zatím vám to nevpíše do registrů, to počká!

Asi není náhodou, že banka hned druhý den obšírně psala o tom, jak dodavatelům začne proplácet faktury bez buzerace, ba do 24 hodin. Pchvalmež to, i když je to taktika „včera jsme sice vypustili deset tisíc tun toxických látek, ale dnes jsme uklízečkám rozdali vonné růžičky.“

Jak to volali ve válečných filmech?

Vzdejte se, nic se vám nestane!

A možná vám to i odpustíme, holoto!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: