Menu du jour: Bývalí, budoucí a zoufalci

Jsou bývalí bývalí. A pak jsou – jak to hezky kdysi definoval Al Gore – bývalí budoucí. Ti jedni něčím byli, jenže už nejsou. V demokraciích je jich dost. V jiných režimech znatelně méně, protože ze stávajícího se bývalý nestává prohrou voleb či rozhodnutím punditů ve vlastní straně, ale veřejným zneuctěním a zmizením, případně veřejným zneuctěním, monstrprocesem a zmizením, anebo ve zrychleném provedení prostým zmizením.

V Česku je jich dost, bývalých bývalých, protože posledních třicet let se výše vypsané praktiky nepoužívají, a když, tak jenom symbolicky. Máme i bývalé budoucí: skoro prezidenty, málem premiéry, vo fous ne senátory, vypadlouny z kandidátek a beru-cokoli-jen-ať-už-mě-zvolejníky či zvolejnice.

Což nám dává na sociálních médiích naději na přemíru názorů na cokoliv, obvykle ve stylu jak bych to dělal já, kdyby mě k tomu pustili, a rad typu budeme se tvářit, že to někoho zajímá, a zkusíme to navlíknout, jako že jsem byl tázán.

A nemusí to být trapné. Jsou tací, co svou bývalost unesou s elegancí, stanou se inspirujícími a povznesenými nad dobové tanečky. V této zemi jich sice moc ani pár neznám, ale určitě jsou.

Jenže většinou to trapné je. Bývalí bývalí dokážou, že je dobře, že už jsou bývalí, a bývalí budoucí jasně demonstrují, proč se nestali skutečně budoucími. Jedni nezapomněli na moment ponížení a porážky, další se snaží prostě jenom udržet v hlavách veřejnosti, i kdyby měli předvádět čínské prostocviky.

Za ruku chycení zloději volají, že jiní nakradli víc, a lidé, do kterých najaté týmy vtloukaly noblesu a eleganci, se reburanizují v cuku letu:

topolanekprase

A parta bývalých, dnes zoufalců, si to ještě dává mezi sebou až bahno cáká: tihle si vyhrožují, tamti dva urážejí, a tihle naopak notují, jak jsou všichni blbci. A všichni společně mluví jak dlaždiči. Že by tím jejich názory získaly na důraznosti. Ne, jen dokážou, že flušou urážky jak dřívější penzisti močku z fajfek. Obojí smrdí. Stejně jako výhrůžky fyzickým násilím.

kalousekfackovat

A čím víc do toho sajrajtu ňahňaj’, tím víc si jeden pomyslí: to prosté zmizení, to není zas až tak špatná metoda,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: