Menu du jour: Vožď, mrtváci a čísla

Báli se vyslovit i jeho jméno. S pravěkou pověrčivostí říkali Vožď, což někteří překládají jako Hospodář. Ono není divu, že se bojíte vyslovit jméno bytosti, která vyvraždí desítky miliónů lidí (a o počtech miliónů to dneska bude), ale i všechny ty, co se znali s jeho revolučním učitelem dřív a víc a líp. Ve škole jsme se kdysi učili, že učitel lidstva Vladimír Iljič byl podporován věrnou Naděždou Krupskou, ale to, že umřela napůl hlady, protože se bála jist cokoliv, co jí v Kremlu připravili, to nám už neřekli. Dokonce si nebyla jista ani svými léky. Oprávněně, jak se ukázalo.

Vožď také proslul dvěma výroky, možná ne autentickými, ale věrohodnými. Smrt jedince je prý tragédií, smrt miliónů (já vám to říkal, že z čísel nevylezeme) statistikou. A taky: není člověk, není problém.

V padesátých letech, jak svědčí Ilja Erenburg (který neznámo proč přežil, ačkoliv byl nositelem všech možných příznaků vyšší míry: starobolševik, žid, španělák), už v redakci druhých největších novin nedávali na dveře kanceláří jmenovky. „A k čemu,“ pravila moudrá děžurná z lidu, která nejspíš přípisy psala, koho teď a koho potom, „dneska ho jmenujou a zejtra odvedou!“

Za jeden rok stihl milióny (prý ve Velkém teroru 1937/1938 padlo více než půldruhého procenta populace), a pak i toho Ježova, kterého měl původně tak rád, protože byl ještě menší a větší pervert než sám Vožď.

mizeníježov

Zmizení milovaného lidového komisaře ukázala i propaganda ještě před Photoshopem.

Po válce přemýšlel, jak dokončit, co Hitler načal. Nejdříve plánoval doodsunout i zbylé židy do „autonomní republiky“ – a pak, koho zajímají miliony? Už to nestihl.

Jak jsem si na Voždě vzpomněl, kromě toho že Aerovodu mají skvělou komedii „Ztratili jsme Stalina“?

Při četbě velkých plánů, které nezištně věnují géniové IT a onlajnu týranému národu. Jeden chce 3D vytisknout tisíce plicních ventilací a k nim postavit přeučené studenty a taxikáře, několik dalších nabízí programy, jak neztratit hospodářské tempo.

Pravda, při jejich strategiích pár desetitisíců ohrožených vychcípá, ale ti mrtváci by dřív nebo později umřeli tak jako tak, a serepes.

Je to jen statistika.

Není senior, není problém.

stalin_off_record

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: