M&M20 072: Výměna mečů

V životě každého admana nebo poradce přijde veselý moment – klient A vás vyhodí ze dveří a tam zanechá. A po nějaké době Vás vyzve k prezentaci klient B, jeho největší a nejzavilejší konkurent. Nejde mi o etický aspekt, samozřejmě, že to, co jsem se dozvěděl u klienta A, klientovi B nesdělím. Od toho leží ve skříni pěkný štůsek NDA. Ostatně oproti klientům A i B vím, že ty informace by byly konkurentovi k ničemu. Většinu jich má a menšinu nelze nijak použít.

Ale jde mi o ten pocit. Skoro deset let jsem dělal pro jedno A v oboru, řekněme telekomunikací. A nakonec mě – už jen jako subkontraktora – vynesli i se židlí z konferenční místnosti, protože na někoho se neúspěch svést musel. Ještě za mnou americký zupák cosi řval.

O pár měsíců později jsme s kolegy vyhráli část pitche u B. A kdo mi to volá? Zupák. Prý jak jsem si to mohl dovolit. Inu snadno, smlouva mi nic takového nezakazovala. Pokračoval v řevu, že u něj už si neškrtnu. Za pár měsíců si už neškrtl ani on a vracel se do Iowy, ale přesto mě to pobavilo: vyhodím někoho na rohožku a tam po něm chvíli šlapu – a on, šupák, jde pak pracovat jinam. Jaká to neloajalita!

Občas mi potenciální klienti A předkládali na začátku možné spolupráce smlouvy, které uváděly pod drastickými pokutami, že až se mnou prohodí skleněné dveře u recepce, nebudu dalších 7 let smět ani zavadit o klienty B, C, D, ba ani E. Vždycky jsem jim laskavě odpověděl, že to rád podepíšu, pokud přidáme větičku, že mě budou po celou tu dobu platit, jako kdyby mě bývali byli nevysklili. A zase, toho úžasu!

Jiní bývalí Áčkové jsou rafinovanější. Jak se tam máš, u Bé, zní medově z telefonu. Pojď na skleničku, pokecáme, odvyprávíš mi, co tam chystáte a jaká je u nich nálada. Zlatý voči, pane bejvalej!

Výměna mečů patří k našemu životu.

Naiva, kdo očekává, že z konkurenta nemůže být spojenec.

A naopak.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: