M&M20 093: Ambasadoři v nájmu

Nebojte se, nebudu se pošklebovat omakanému termínu – to snad dělali i v časopisech Chvilka na kafíčko a Čekáme na rozptyl. Není potřeba, někteří se pošklebují sami sobě.

Už jsem psal, jak se z férové disciplíny celebrity testimonial stávalo cosi vágně rozplizlého – marketéři značkám pořizovali tváře. Rozdíl byl jasný. V testimonialu celebrita ubezpečila, že výrobek nebo služba plní, co slibuje, že jsou hodny naší pozornosti i peněženky a že ona sama má s nimi osobní zkušenost a preferuje je oproti konkurenci.

Předloňské sněhy!

Honoráře nesníženy, ale celebrity mají za to, že už si zadaly, když šaškují v reklamě. A tak slovutný herec zahraje v kampani, ale o účinku a působení značky, které se upsal, mimo roli mlčí jak zařezaný. U některých dobře tomu, mají toho tolik, že kdyby měli chvíli povídat o každém brandu, pro který nastavili tvář filmovým reflektorům, ochraptěli by a potratili věhlasný samet.

Proto se ambasadoři rekrutují odjinud. Z rychlokvašek, pseudocelebrit, anebo i dost často z no name osob, které jsou na celebritu reklamou povýšeny.

To není nic špatného – vybudovat si svého… třeba bankéře, kdo by odolal?

Ale pokrok nezastrašíš dupáním ani škraboškou. Tuhle se expandující start up pustil do hledání marketéra, který – a teď pozor! – bude zároveň ambasadorem značky. Jak si představují, že to bude fungovat, nevím. Ano, zakladatel či majitel – to je ambasador. Ale manažer v nájmu? Leda tak Welch nebo Iacocca, ale ti už tu nejsou. A prostý markeťák to neutáhne.

Aby to nedopadlo jak ten hošík, co hrál v TV reklamě na jistou značku mražených potravin, že je šéfem marketingu, ale šíře vlastní nabídky ho tak překvapila, že úžasem strnuv zapomněl připravit kampaň. Tam si trapnem ukusovali kus dlaně i dlouholetí zaměstnanci.

Ambasadora máš, nebo nemáš.

Ale nenajmeš ani nenafoukneš.

A lépe, pokud nepotřebuješ.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: