Nebojte se, nebudu se pošklebovat omakanému termínu – to snad dělali i v časopisech Chvilka na kafíčko a Čekáme na rozptyl. Není potřeba, někteří se pošklebují sami sobě.
Už jsem psal, jak se z férové disciplíny celebrity testimonial stávalo cosi vágně rozplizlého – marketéři značkám pořizovali tváře. Rozdíl byl jasný. V testimonialu celebrita ubezpečila, že výrobek nebo služba plní, co slibuje, že jsou hodny naší pozornosti i peněženky a že ona sama má s nimi osobní zkušenost a preferuje je oproti konkurenci.
Předloňské sněhy!
Honoráře nesníženy, ale celebrity mají za to, že už si zadaly, když šaškují v reklamě. A tak slovutný herec zahraje v kampani, ale o účinku a působení značky, které se upsal, mimo roli mlčí jak zařezaný. U některých dobře tomu, mají toho tolik, že kdyby měli chvíli povídat o každém brandu, pro který nastavili tvář filmovým reflektorům, ochraptěli by a potratili věhlasný samet.
Proto se ambasadoři rekrutují odjinud. Z rychlokvašek, pseudocelebrit, anebo i dost často z no name osob, které jsou na celebritu reklamou povýšeny.
To není nic špatného – vybudovat si svého… třeba bankéře, kdo by odolal?
Ale pokrok nezastrašíš dupáním ani škraboškou. Tuhle se expandující start up pustil do hledání marketéra, který – a teď pozor! – bude zároveň ambasadorem značky. Jak si představují, že to bude fungovat, nevím. Ano, zakladatel či majitel – to je ambasador. Ale manažer v nájmu? Leda tak Welch nebo Iacocca, ale ti už tu nejsou. A prostý markeťák to neutáhne.
Aby to nedopadlo jak ten hošík, co hrál v TV reklamě na jistou značku mražených potravin, že je šéfem marketingu, ale šíře vlastní nabídky ho tak překvapila, že úžasem strnuv zapomněl připravit kampaň. Tam si trapnem ukusovali kus dlaně i dlouholetí zaměstnanci.
Ambasadora máš, nebo nemáš.
Ale nenajmeš ani nenafoukneš.
A lépe, pokud nepotřebuješ.
Zanechat odpověď