Menu du jour: Udělejte to za mě!

Poslední dobou se to rozšířilo tak, že očekávám crowdsourcing na celá zaměstnání. Kdo za mě vezme vrátnici od půlnoci do rána, dostane hrneček s nápisem, já si nechám plat.

Kdysi jsem si dával pozor na obdivné studentky. Nečekejte nic umatlaně sexprasátečkového, kolegyním z oboru tehdy zase psali studenti.

Byla to doba, kdy vám psala studentka s hlubokým obdivem, jenž rozepsala podle následujícího vzoru, a zároveň poslala pro připravovanou seminární – bakalářskou – doktorskou – dizertační – pámbuvíjakou – práci (nehodící se škrtni) seznam pár, asi tak 956, otázek, u nichž laskavě motivovala – svou odpověď rozveďte, uveďte příklady, vypište odkazy, připojte literaturu.

Jinými slovy, napiš tu diplomku za mě, zatímco ti budu lichotit. Jedna tam dokonce dodala, nekecám, „pracujte pečlivě!“

Pak se to překlopilo na sítě sociálních médií. Vznikly share služby. Psal jsem o nich už mockrát – dejte mi peníze na věc, kterou by jinak nevydali, protože podobných nás málo, ano, dejte mi peníze na vývoj nápadu, možná, na vývoj bazmeku, který bych pak vyráběl a vám prodával, za mě ne, a dejte mi zadarmo hlášky, fóry, loga i hesla, abych nemusel platit odborníky, už tuplem ne.

Netřeba se k tomu vracet.

Ale idea shareshariwari se šíří!

Novináři píšou na oněch sítích – zná někdo ženy samoživitelky s takovým nebo onakým osudem? Zná někdo děti, kterým již v raném věku prozradili, že Ježíšek dárky nelifruje? Zná někdo sirotky, co jim rodiče odešli o svátcích?

Navalte své kamarády, ti své historky, a já z toho usmolím článek!

Co hůř.

Výzkumné firmy a agentury tzv. veřejného mínění rekrutují na sítích veselými posty, pojďte se přihlásit, občas vás zavoláme, kafe dostanete a pár stovek k tomu, jen si k tomu pokecáte tu o kafi, jindy o politice, potřetí o těhotenských tangách.

Místo toho záhadně zaumného recruitingu na míru – o kterém nás oni sami přesvědčovali, že v něm leží to maximusální čaro – prostý nábor líných líným.

Jestliže to děláte takhle, k čemu potom potřebuju vás, vy šumaři? To si zorganizuju sám – a za co vás tedy platit?

A nyní přicházejí i politické subjekty a jakási občanská pohnutí.

Napiště nám, co byste od nás chtěli.

A dejte nám podpisy, protože nedáte-li, tak do toho nejdeme.

Udělejte to za mě.

Vy uděláte mou práci, já vás pochválím a vyinkasuju obolus.

Neuděláte-li, nevyinkasuju, ale aspoň vám vynadám.

PF 2021!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: