M&M21 096: Majitelé názoru

Pozoruju to s děsem v oku. Že se mi to stane taky. Moji milovaní, jinak chytří lidé, se pod protitlakem okolí zabarikádují, a blbnou.

U nás katolíků v poslední době běžný jev. Z kdekoho stává se Majitel názoru.

Léta se v teorii marketingové komunikace uctívali tzv. opinion leaders, neboli lidé, co mají na určitý segment svůj názor, jsou v něm za znalce, jejich stanoviska vyhledáváme.

Až sem dobrý. Jenom málo z nás si už tehdy uvědomilo, že opinion leaderem se člověk nerodí, ani ze své vůle nestává, ale že do toho bývá natlačen očekáváním.

Znáte seriály z uzavřených prostředí? Na ponorce Tom stává se mudrcem, protože už třikrát prohodil cosi chytrého. James je zase romantik, protože pořád píše různým ženám, co mu po vynoření stejně nedají. A Woody? To je veselý floutek a vrhač hlášek.

Podobně je to i s majiteli názorů. Byli tam vtlačeni. Párkrát něco připokecli o Babišovi, o coronavoru, o vakcinaci, a už museli hledat další názory. Nejlépe provokativní, aby nezanikli.

A tak se z vědců stávají hlasatelé debilit, ze spisovatelů mistři konspirací – a z vašeho kamaráda Jirky, odborníka na sjezdové lyže, expert v hodnocení nebezpečnosti vakcinace.

Natlačilo je tam očekávání okolí. Když od vás okolí očekává, že jste odborník na… třeba exploze uhelného prachu, musíte dostát své roli. A většinou tím, že začnete replikovat nesmysly. Protože expert, který říká, co dnešní Times, není zajímavý…

Proč o tomhle jevu píšu právě dnes?

Protože vznikají odborníky ufachčené a zadarmo nabídnuté očkovací kampaně. U žádné jsem neviděl boj s názory majitelů NÁZORU. Ba naopak, tyto kampaně nám lepším způsobem předávají stejné stereotypy jako prapůvodní inzerát ministerstva.

Všechny mají jedno společné – vesele trylkují a dvojsmyslují zadání.

Na majitele názoru serou.

Odpusťte ten výraz.

A oni zase serou na tyto kampaně.

A tahle si tu žijem…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: