M&M21 110: Bude amina

Nářky a chechty, že marketéři, kauči a prodavači hadího oleje v podobě infoproduktů mají svůj profesní slang plný směšného mixu angličtiny s češtinou, mě baví zvláště od ajťáků, co ho mají taky, jenže jiný.

Nic proti profesním slangům, když jsem se mínus mnoho let a jeden režim dostal ke knížce o nich, byl jsem nadšen. Železničáři, pohřebáci, horníci. A taky vězni, a proto kniha málem nevyšla, kvůli větě, kterou si starší jistě přeloží sami. Ti mladší zas nepochopí, proč byl kvůli ní neměla kniha vyjít. Zněla:

"Buzuluk jde do penálu, bude amina!"

Nebyla.

Problém se slangy začne, když vyhřeznou mimo profesní svět. Kolik legrace bylo, když mezi reklamníky zabrousil neználek a divil se, proč chodíme do pitche rádi. Když si do velkého webu dá někdo advertorial "Seznamte se s vhodnou skladbou podlahového souvrství při realizaci podlahy", legrace není, jen kolem prosvištěly prachy. S tou větou měl jít někam jinam, odborněji, do Podlahové revue, existuje-li. Chtěl-li vysvětlit, jak se dělá podlaha širšímu okruhu čtenářů, neměl mluvit v souvrstvích.

Od čekování nabušenejch kolabů po vznešenou slovní řezanku luxusních importérů, právníků a prodavačů daňových rájíčků, příznak je jeden – vyhřezlo to mimo. Psal to někdo, kdo možná rozumí oboru, ale kolem něj má plůtek zvící Trumpovy mexické stěny. Ani ho nenapadne, že za pomyslnou výlohou, venku na chodníku, jsou lidé, kterým je přesná terminologie buřt a sveřepě říkají vlasovému studiu holič, koltu pistole a harleji moped. Natož aby dumali nad jemnějšími nuancemi.

Přesto denně přicházejí znalci, těžkou rukou škrtají textařům, přežili-li nějací, jejich výtvory a vysvětlují, že zásadně se netočí ani nečepuje, nýbrž tlačí plynem.

Zkuste to takhle spotřebiteli říct. Neodpustí vám.

Čekáte, že bude amina?

Že spotřebitel přece odpustí, přijde, koupí?

Amina nebude!

4 komentáře to “M&M21 110: Bude amina”

  1. Tomáš Kapler Says:

    A co tedy je to „Buzuluk jde do penálu, bude amina“? vím že do penálu je do rakve, ale jinak jsem mimo

  2. David Dobrovolný Says:

    Nj, ale radost z vysvětlování toho všeho klientům, aby člověk stále nálézal.

  3. Ellbrus Says:

    Amina byla, Kikina zařídila

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: