M&M21 113: Magie okamžiku

Právě teď! Pouze dnes! Kup nyní! Ne, nedávám dohromady sbírku klasických klišé marketingové komunikace. Jen jsem si uvědomil, jak rychle jsme se zbavili magie rozhodného okamžiku.

Byly doby, kdy velké slevy byly omezeny na Black Friday. Dnes jsou s námi v podstatě pořád. Pokrok nás zbavuje zbytečných omezení. A že jich kdysi bývalo. Knihy vycházely ve čtvrtek, maso nebylo v pondělí, a není-li ještě desátého, v hospodě je podezřele pusto. Ty časy se zaplaťpámbu už nevrátí.

S rozvojem online prodeje jsme přestali být závislými na otvíracích hodinách. Digitál běží ve dne v noci. Jen odejdou maminy, do nákupu se dají nacamraní a noční ptáci. V noci vám sice většina nápověd neodpoví, není-li nainstalován automatický kecálek, ale brzo ráno už chytají vás i dech. Nepovede-li se poště balík ztratit, radost z unboxingu, která nahradila většinu nákupních zážitků, nastane do dvou pracovních dnů. A potraviny přijdou za pár hodin.

Jen ty okamžiky ztrácejí svou sílu. Pozvat auditorium na přesnou hodinu určitého dne? Pokud zapomeneme na smutné hrdiny (pozvali na spuštění nových stránek, lidi přišli – a už to padalo), většinou k tomu není důvod. Už ani ty celonoční fronty oddaných ve spacácích před chrámy značek se z pandemických důvodů jaksi nekonají. A možná je to jen můj dojem, ale ani Apple Keynote nevzbuzuje takový ohlas jako za života Velkého Kouzelníka. Podle hospodářských výsledků ne proto, že by neměli co ukazovat.

Magie okamžiku je fuč. Nahrazena magií kdykoliv a odkudkoliv. To je bezesporu pokrok a demokratizace přístupu ke zboží a službám. Ani čas ani místo na překážku nebudou… Jen se tím marketing o něco připravuje.

Napětí z toho, že něco očekávám, že se nemůžu dočkat a že právě v jeden okamžik mám přístup k něčemu unikátnímu – to je esence prožitku z nakupování.

Magie okamžiku?

Magie marketingu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: